Birçok hastalık, yatış pozisyonunun doğru olmamasından dolayı yaşanıyor, ya da ağırlaşıyor. Uygun bir yatış pozisyonu hastalıkların önlenmesi ve hastalıkların yol açtığı belirtilerin hafifletilmesi için yararlı olacaktır.

  Sol yana yatış pozisyonu mide hastalığına yol açabilir:

  Sol yana yatmak, mide içinde yemek borusuna ters giden asit sıvı miktarının normalden çok artmasına ve dolayısıyla mide yanmasına ve mide hastalıklarına yol açar. Bu nedenle mide hastası olanlar, sağ yana yatmalı.

  Yüzüstü ve sol yana yatış pozisyonları kalp hastalığına yol açabilir:

  Yüzüstü yatış pozisyonu, solunumu zorlaştırır, organlara baskı oluşur, kabus görülmesine yol açar, yüzdeki kan dolaşımını olumsuz etkiler ve cildin yaşlanmasına neden olur.

  Sol yana yatış pozisyonu ayrıca kalbe baskı oluşturur, kalbin kan pompalamasını olumsuz etkiler ve kabus görülmesine yol açar.

  Kalp hastası olanlar, sağ yana yatış pozisyonu tercih etmeli.

  Yan yatış pozisyonları beyin damarında pıhtı oluşmasına yol açabilir:

  Yan yatış pozisyonları, beyin damarlarında tıkanıklık meydana gelen hastaların boynundaki kan akışını yavaşlatır ve kanın atardamarın iç duvarında biriktirip pıhtı oluşmasına neden olur.

Uzmanların, beyin damar tıkanıklığı olan 2000 hasta üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre, hastaların yüzde 95’i yan yatış pozisyonunu tercih ediyor ve bu da beyin damarlarında pıhtı oluşmasına elverişli bir ortam hazırlıyor. Uzmanlar, bunu önlemek için beyin damar tıkanıklığı olanların sırtüstü yatış pozisyonunda yatmalarını tavsiye etti.

Fazla alçak yastık, yüksek tansiyona yol açabilir:

Yastığın fazla alçak olması beyindeki kan miktarını artırır ve bu durumun uzun süre devam etmesi de yüksek tansiyon yaşanmasını kolaylaştırır. Bu nedenle yastığın 15 santim kadar olması uygundur.

Sırtüstü yatış pozisyonu, vücudun azami şekilde yatakla temas etmesinden dolayı vücut ve beyindeki kan dolaşımına yararlıdır. Ancak bazı orta yaşlı ve yaşlı insanlar, özellikle de şişman olan yaşlılar sırtüstü yatış pozisyonundayken horlarlar. Horlama başkalarını rahatsız etmenin yanı sıra, kanda düşük oksijen sorunu yaşanmasına da neden olabilir. Bunun yanı sıra sırtüstü yatan biri, ellerini göğsüne koyar ve bu da kabus görmesine yol açar.

Bundan dolayı sol yana ve yüzüstü yatış pozisyonları değil, sağ yana ve sırtüstü yatış pozisyonları daha sağlıklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here