Kamu bankaları, aldıkları karar ile ortak ATM sistemine geçiş yapacak. Bu kararı uygulayacak bankalar; Ziraat BankasıVakıfbankHalkbankPTTBank ve Emlakbank olacak. Bankaların aldığı tek ATM kararı gereği, Ocak ayı içerisinde  protokol imzalanacak.

Türkiye geneline 15 binden fazla ATM kurulacak

Kamu bankalarının aldığı bu kararın arkasında ise maddi gerekçeler yatıyor. ATM’ler, bankalar için; kurulumyatırım ve sonrasında bakım gibi süreçlerden dolayı büyük bir oluşturuyor. Bankların ortak ATM kararı ile de 1 milyar lira tasarruf edilmesi bekleniyor.

Kamu bankalarının tek ATM kararı kullanıcılar için de avantajlı olabilir. Banka müşterileri, işlemler için herhangi bir ücret ya da komisyon ödemeyecek. Aynı zamanda müşterilerin erişebilmesi için, ilk etapta ülke genelinde 15 binden fazla noktaya ortak ATM kurulacak.

Projenin merkezindeki firma için 3 banka ortak hissedar

‘Türkiye’nin ATM Merkezi Projesi’ isimli çalışmanın arka planında ise ‘Bileşim Finansal Teknolojiler ve Ödeme Sistemleri A.Ş.’ yer alıyor. İlk etapla tek ortaklı yapıyla kurulan şirket, şu anda 3 ortaklı bir yapıya sahip. Firmanın hisseleri; Ziraat BankasıVakıflar Bankası ve Halk Bankası arasında eşit (yüzde33.3) olarak paylaşılıyor.

kaynak SDN Deniz Keskin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here