İnternetin hayatımızın vazgeçilmezi haline geldiği günümüzde kişisel verilerin korunması için devletler ve kurumlar ciddi önlemler alıyor. Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, Londra’da yaşayan 12 yaşındaki bir kız Avrupa Birliği’nin katı veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle TikTok’a dava açtı.

TikTok’a açılan davanın gerekçesi kişisel veriler!

Mahkeme süreci devam ederken çocuğun kimliğinin gizlenmesine karar verildi. Gizlilik kararını veren hakim bunun “çocukların veri koruma haklarını savunmak için talepte bulunmaları üzerinde caydırıcı bir etki yaratabileceğini” dile getirdi.

Mahkeme sürecinde çocuğu, İngiltere Çocuk Komiseri Anne Longfield temsil edecek. TikTok’taki diğer çocuklar ve kullanıcılar tarafından çevrimiçi zorbalık veya sosyal medya fenomenlerinin olumsuz tepkileri ile karşılaşma ihtimali, gizlilik kararı alınmasındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Kafaları karıştıran detay ise, TikTok’un hüküm ve koşullarına göre uygulamayı kullanmak için minimum yaş sınırının 13 olması. Yani teknik olarak davayı açan kız TikTok’u tek başına kullanmak için uygun değil, bu detayın dava sürecini nasıl etkileyeceği oldukça merak ediliyor.

2020 sonu itibariyle 800 milyondan fazla aktif TikTok kullanıcısı bulunuyor.

kaynak SDN Mehmet Ali Ertunç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here