Son bir yılda konut kiraları yüzde 156 arttı, yurttaşlar zor durumda

Son bir yılda konut kiraları yüzde 156 arttı, yurttaşlar zor durumda
Paylaş

İstanbul’da kira fiyatlarının artmasıyla birlikte yurttaşlar tek başına eve çıkamamaya başladı. Emlakçılar artan fiyatların bu konuda ana etken olduğunu belirtirken yurttaşlar ise “Tek başına yaşam hayal oldu” diyor.

Ekonomik krizle birlikte artan konut kiraları, yurttaşları zorlamaya devam ediyor. Konut kira fiyatlarındaki artışla yurttaşlar tek başına eve çıkamamaya başladı. Özelikle büyükşehirlerde yurttaşlar zorunlu olarak ev arkadaşı aramak durumunda. Gayrimenkul değerleme platformu Endeksacom’un verilerine göre, Türkiye genelinde kiralar son bir yılda yüzde 156, son dört yılda yüzde 234 arttı. Veriye göre, ortalama kira ücreti 5 bin 361 TL iken İstanbul’un bazı semtlerinde 2+1 bir evin kira fiyatı 20 bin liraya kadar çıkıyor.

“ÜÇ KİŞİSİNİZ ÖDERSİNİZ”

İstanbul’a bir yıl önce çalışmak için geldiğini söyleyen Yasemin A., Beyoğlu’ndaki bir dairede iki ev arkadaşıyla birlikte kaldığını söyledi. Özel sektörde asgari ücretle çalıştığını belirten Yasemin A., “İstanbul gibi bir yerde zorunlu olarak arkadaşlarımla eve çıkmak zorunda kaldım. Önceden kira fiyatımız 2 bin 100 lirayken ev sahibi 4 bin liraya çıkardı. İtiraz ettik ancak bize ‘Üç kişisiniz ödersiniz’ dedi. Tek başıma yaşasam mutfak, kira, faturalar derken elimde hiçbir şey kalmaz. Aileme para göndermek istiyorum ama elimde bir şey kalmıyor. Maddi durumum karşılasa tek başıma eve çıkmak isterim. Çünkü insan bazen yalnız kalmak istiyor” diye konuştu.

“İHTİYAÇLARI KARŞILAYAMADIK”

Bahçelievler’de 2+1 evde iki arkadaşıyla birlikte yaşayan ve adını vermek istemeyen bir yurttaş da tek başına eve çıkmak istediğini ancak maddi durumunun bunu karşılayamadığını söyledi. Dört yıl önce çalışmak için İstanbul’a geldiğini söyleyen yurttaş, “Arkadaşımla evin ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiğimiz için üçüncü bir arkadaş daha aldık yanımıza” dedi.  

“SADECE UYUMAK İÇİN EVE GİDİYORLAR”

İstanbul’da emlakçılık yapan Muhammer Kızılaslan, insanların tek başına 8-9 bin lira kira veremeyip ev arkadaşı aradıklarını belirtti. 

Kızılaslan artan kiralarla ilgili, “Bekâr ve genelde İstanbul’a çalışmaya gelen insanlar arkadaşlarıyla beraber ev tutup kirayı paylaşıyor. Arkadaşlarıyla anlaşamasalar bile anlaşmak zorunda kalıyorlar. Çünkü kira fiyatları çok yüksek. Kimse yüksek kira ücreti verip tek başına bir evi geçindiremiyor. İstanbul’a tek başına çalışmak için gelen insanlar geldikten sonra sıkıntı yaşıyor. Ucuz kiralık ev bulmaya çalışıyorlar. Mahalle aralarında bodrum katında oturmak zorunda kalan insanlar görüyorum. Daireler o kadar kötü oluyor ki kiralayan kişi sadece uyumak için evine gitmek istiyor” ifadelerini kullandı.

kaynak Cumhuriyet/KaderÇukay

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın