Kadın ve Erkeğin Alışveriş Tutkusunu Neler Tetikler?

Kadın ve Erkeğin Alışveriş Tutkusunu Neler Tetikler?
Paylaş

Kadınlar kırık kalple çıktıkları alışverişlerde 500 TL, erkekler ise kampanya dönemlerinde 400-450 TL harcıyor.

Alışveriş, birçok insan için bir terapi.

Duygusal bir çöküntü ya da stresten dolayı yapılan alışverişlerden sonra pişmanlık duyulması da sıklıkla yaşanan bir durum.

500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapan herkese nakit para ödeyen Avantajix.com’un yaptığı araştırma da bu iddiaları kanıtlar nitelikte.

Araştırmada, üyelerin bir kısmına, alışveriş arzularını tetikleyen nedenler ve bu dönemde ne kadar harcama yaptıkları soruldu.

KADINLAR KIRIK KALP MAĞDURU

Ankete yanıt veren kadınların alışverişte en fazla harcamayı, biten bir ilişki, eş ya da erkek arkadaşla yaşanan sert tartışmanın ardından; erkeklerin ise kampanya dönemlerinde yaptıkları ortaya çıktı.

Kadınların kırık kalple çıktıkları alışverişler, kredi kartı limitlerini zorlayıcı boyutlara ulaşabiliyor. Bu ruh haliyle yapılan alışverişlerin ortalaması 500 lirayı aşıyor.

Erkekler ise en fazla indirim ya da kampanya dönemlerinde kendilerini alışveriş yapmak zorunda hissediyorlar. Sosyal medyada görülen bir reklam, bir e-posta bile erkeklerin 400-450 lira aralığında harcama yapmalarına yol açabiliyor.

İndirim ve kampanyalar, kadınlar için de alışverişin dayanılmaz olduğu günler arasında yer alıyor. Kadınlar fiziki ya da online mağazalardan bu günlerde 300-350 liralık alışveriş yapıyor.

KREDİ KARTI HESAP KESİM TARİHİ ALIŞVERİŞ GÜNÜ

Aybaşı ya da artık aybaşının yerine geçen kredi kartı hesap kesim tarihine denk gelen günler de hem kadınların hem de erkeklerin alışveriş arzularını tetikliyor. Kadınlar bu günlerde 250-300, erkekler ise 350-400 liralık alışveriş yapıyorlar.

İşyerinde kötü geçen bir gün sonrası kendisini çarşı, pazara ya da internetteki sanal mağazalara atan kadınlar 200-250 liralık harcama yaparken, kadın kadına çıkılan alışverişlerde de ihtiyaç olmasa da 150-200 liralık bir ürünle eve dönülüyor.

İSTENMEYEN PUAN KAYIPLARI CÜZDANLARI ZORLUYOR

Büyük bir taksitin sona ermesi de erkeklerin alışveriş için kendilerini özgür hissettikleri günlerin başında geliyor. Taksitin son ödemesini yapar yapmaz çıkılan alışverişte kredi kartlarına ortalama 200-250 liralık ekstra yük biniyor.

İşyerinde kötü geçen bir gün, tuttukları takımın istenmeyen puan kayıpları sonrası, özellikle online mağazalarda atılan stres de erkeklerin kredi kartlarını 150-200 lira aralığında hırpalıyor.

ALIŞVERİŞ BİR TERAPİ, ERTESİ GÜNKÜ PİŞMANLIĞI OLMASA…

Anketin sonuçlarını yorumlayan Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, duyguların baskın olduğu günlerde yapılan alışverişlerin ertesi günü, bütçe aşımından dolayı pişmanlık duyulmasının da sıklıkla yaşanan bir durum olduğunun altını çizerek şunları söyledi:“Alışverişte suçluluk duymayı engellemenin yollarından biri ürünü en uygun fiyata almaktır. Önce karşılaştırma sitelerinden en ucuz fiyatı bulduktan sonra, indirim kuponu sitelerinden o fiyatı daha da ucuzlatabilir ve en sonunda da Avantajix gibi alışveriş yaptıkça ödül veren siteleri kullanarak alışverişi -değil suçluluk duymak- arkadaşlarına gurur duyarak anlatabilecekleri bir hikâyeye çevirebilir.”

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın