Corona virüsü salgını kapsamında birçok tedbir alınmıştı. Alınan tedbirler kapsamında birçok kısıtlama ve yasak da bulunuyordu. Bir süredir beklenen ”Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri” genelgesi nihayet yayımlandı. İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine gönderilen genelgenin içinde özellikle toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallara ilişkin tedbirler bulunuyor. İşte yeni trafik tedbirleri:

Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri açıklandı: Trafik denetlemesi artacak

Havalar ısınmaya başladıkça birçok insan yasaklara rağmen dışarı çıkıyor. Alınan önlemlerin netice vermesiyle birlikte maske kullanımı ve kalabalık yerlere gidilmemesi konusunda uyarılar her geçen gün artıyor. Bu sebeple karayollarında 1 Haziran 2020 ve 1 Ekim 2020 tarihleri arasında uygulanacak trafik tedbirleri tek tek sıralandı. Bu trafik tedbirleri arasındaysa toplu taşıma araçlarında en fazla yüzde 50 doluluk sağlanması ve maske kullanımına ilişkin kurallar yer alıyor.

Söz konusu durumlar daha sıkı takip edilecek ve kurallara uymayan kişiler cezalandırılacak. Özellikle şehirlerarası yollarda trafik denetimlerinin sıklaştırlacağı söyleniyor. Trafik denetimlerinde polis ve jandarma trafik birimlerinden farklı ekipler yer alacak. Corona virüsü salgını sebebiyle her yıl olan tarihlerden daha farklı tarihleri kapsayan bu genelgede salgının özellikle yaz mevsiminde kalabalıklığın artacağı için yayılmasının önüne geçilmek isteniyor.

Alınan kararlar kapsamında şunlar yer alıyor:

  • Sosyal izolasyonun teminine ilişkin alınan tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilecek.
  • Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçlarına ve otobüslere getirilen yüzde 50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar titizlikle takip edilecek.
  • Karma ekipler oluşturulacak, bu sayede çok fazla sayıda kişi kontrol edilecek.
  • Trafik ekipleri daha görünür olacak, “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesine yönelik olarak GÖRÜNÜR olmaları sağlanacak.
  • Temmuz ve Ağustos aylarında denetimler artırılacak, “seyahatlerin süresi ve mesafesinin artacağı” dikkate alınarak, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirilmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafik denetimleri artırılacak.
  • 05.00/07.00 saatleri arasında sürücüler araçlarının dışına davet edilecek, kazaların bu saatler aralığında meydana gelmesiyle birlikte bu karar alındığı belirtiliyor.
  • Emniyet kemeri denetimlerine özel önlemler alınacak.
  • Trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda helikopter, drone ve İHA türü hava taşıtlarından trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerine başvurulacak ve havadan denetim yapılacak.
  • Yaya kazaları analiz edilecek ve ”Önce Yaya” görseli çizilecek.
  • Trafik eğitimlerine öncelik verilecek.

SDN Nilay Kamu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here