Uzmanından öneriler: Zor koşullar altında daha iyi hissetmek için neler yapılabilir?

Uzmanından öneriler: Zor koşullar altında daha iyi hissetmek için neler yapılabilir?
Paylaş

İnsan sor koşullar altında daha iyi hissedebilmek için neler yapabilir? Uzmanı anlattı.

KENDİNE NEYİN İYİ GELDİĞİNİ BİLMEK

“Kendinize neyin iyi geldiğini tespit etmeye çalışın. Bunun için kendinize küçük bir defter edinin. Defterin ilk sayfasına kendinizle ilgili iyi bildiğiniz özelliklerinizi yazın. Kendinize ‘Ben neleri iyi yaparım, ben nelerde iyiyim, benim hangi yönlerim iyi?’ sorularını sorarak liste oluşturun. Aklınıza bir şey gelmiyorsa hayatı paylaştığınız kişilere sorun ve destek alın. Anneniz, babanız, kardeşiniz, çocuğunuz, eşiniz ve sevgilinize sorun. Alacağınız her cevabı not edin.”

BİR RENK, BİR OBJE

“‘Bana neler iyi gelir?’ sorunusunu kendinize düzenli olarak sorun. Size iyi gelen bir renk, bir obje, bir içecek olabilir. Çevrenizde bulunduğunda size iyi gelecek şeyleri listenize yazın. Doğaya çıkmak, doğayı gösteren bir resim, bir kitap, bir şarkı varsa bunları belirleyin. Sabah uyandığınızdaki ritüeliniz, aynada kendinizi selamlamanız, nefes egzersizleriniz, kahvaltıda içtiğiniz çay…

Hayatın her alanında her koşulda, kaynaklarınızdan uzaklaşmadan size iyi gelen şeyleri fark etmeye çalışın. Listenizin sınırı yok. Her gün yeni eklemeler yapın, olabildiğince detaylandırın.”

İYİ HİSSETTİREN CÜMLELERİ NOT ALIN

“İlginizi çeken sözleri bir kenara yazın. Bir yazar, bir şair, bir fikir önderi, bir bilge, bir bilim insanının size iyi hissettiren sözlerini not alın.

Bu sözleri zaman zaman aklınıza getirip, üzerinde düşünün. Size hissettirdiklerini değerlendirin. Bu düşünme deneyleri sizin zihninizi açacak ve hayata o sözün süzgecinden bakabileceksiniz. Bu durum sizde farkındalık yaratacak ve de konuştuğunuz her zaman değer yaratan sözleriniz ile fark yaratacaksınız.”

İYİ VE GÜZEL ANLARI HATIRLAMAK

“Eğer günlük tutuyorsanız geri dönüp yazdıklarınıza ve size hissettirdiklerine yoğunlaşın. Günlük tutmuyorsanız tutmaya başlayabilirsiniz. Size iyi gelen anları, güzel detayları not edin. Hem yazarken iyi hissedebilir, hem de daha sonra tekrar dönüp okuduğunuzda aynı hisleri tekrar yaşayabilirsiniz.

Fotoğraf albümlerinize geri dönün ve tek tek bakın. O anda ne olduğu değil, şimdiki anda size hissettirdikleri önemli.

Müzik arşiviniz varsa onu inceleyin. Size iyi gelen şarkıları çalma listesi yapın.”

SAKİNLEŞMEK İÇİN NEFES EGZERSİZİ

“Kendinizi biraz sıkıntıda hissettiğinizde oturun, sırtınızı yaslayın, ellerinizi iki yanınıza alın, kafanızı nasıl rahat ediyorsanız öyle bırakın. Rahat olduğunuz gerilmediğiniz bir pozisyon bulun.

Burnunuzdan nefes alın ve burnunuzdan nefes verin. İstediğiniz kadar, istediğiniz süre bu şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Kendinizi iyi hissedene kadar bunu yapmaya devam edin.”

SEÇİM SİZİN OLMALI

“Gerçekleri abartmayın, büyütmeyin, küçültmeyin ve yok saymayın. Gerçekleri her zaman en gerçek algınızla görmeye çalışın. Gözünüzün gördüğü, algınızın hissettiği gibi gerçekleri kabul edin. Farklı insanların görüşlerini de alın, ancak değerlendirmeyi kendiniz yapın. Seçim yine sizin olmalı.

Kendinize iyi gelmek için kendi hayatınızın merkezinde siz olun. Başkalarının hayatlarını kontrol etmeye çabalayarak kendinizi yormayın. Kendi seçtiklerinizle, kendi gerçeğinizle kendinize iyi gelin ve başkalarına da bu şekilde iyi gelmeye odaklanın.”

Kaynak cumhuriyet.com.tr

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın