Ukraynalıların Antalya’ya gelmesi ile beraber kiralar üçe katlandı

Ukraynalıların Antalya’ya gelmesi ile beraber kiralar üçe katlandı
Paylaş

Ukrayna’da savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Ukraynalıların en çok tercih ettiği kent Antalya oldu. Yoğun ilgi kentte kiraların üçe katlanmasına yol açtı.

Rusya-Ukrayna savaşından kaçan Ukraynalılar, genellikle Antalya’ya gelmeyi tercih etti.

Antalya’da konut ihtiyacı artıncada fiyatlar yükselmeye başladı.

“1+1’LER 8-9 BİN LİRAYA KADAR ÇIKTI”

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Serkan Senekçi, “Savaş öncesi günde 2-3 kişi ararken, şu an savaş sonrasında bu 8-10 kişiye kadar çıktı. 3 bin liraya verdiğimiz 1 artı 1, 2 artı 1 daireler şu an 8 bin lira 9 bin lira civarına kadar çıktı” dedi.

Turizm kenti Antalya’da 29 bin Rus, yaklaşık 9 bin Ukraynalı yaşıyor. Ancak devam eden savaş nedeniyle bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

Aileleriyle birlikte gelen Ukraynalıların bir kısmı yakınlarının yanına yerleşirken, geliri yüksek olanlar ya gayrimenkul satın alıyor ya da kiralıyor. Bu durum TÜİK verilerine de yansıdı.

“HALKIMIZ ADINA SIKINTILI BİR DURUM”

Emlakçı Muhammet İnci, “Aslına bakarsanız halkımız adına biraz sıkıntılı bir durum. Giriş katı, 60 metrekare ve 3 bin 500 lira kira istiyorlar. Niye bu kadar istiyorsunuz dediğimizde bunu veren Ruslar Ukraynalılar var diyorlar” diye konuştu.

Kira ve satış bedellerinin önümüzdeki günlerde de artmaya devam etmesi bekleniyor.

ŞUBAT AYINDA BİN 99 KONUT SATIN ALINDI

Antalya’da şubat ayında 4 bin 727 konut satışı gerçekleşirken, bin 99 konutun yabancılar tarafından satın alındığı açıklandı.

Şubat ayındaki konut satışları bir önceki yılın şubat ayına göre yüzde 27,6 oranında arttı. Antalya, İstanbul’dan sonra yabancıların konut alımı için en çok tercih ettiği ikinci il haline geldi.

kaynak ensonhaber.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın