Teknolojinin gelişmesi kimileri için tehdit gibi görünse de kimileri için de fırsata dönüşüyor. Birçok insan teknoloji geliştikçe, iş istihdamı azalacak tedirginliği içerisinde. Bununla birlikte, yapay zeka her geçen gün insanların yaptığı birçok işin yerini alıyor fakat bununla birlikte bizlere yeni iş alanları da sunuyor. Biz de bugün sizler için teknolojinin bizlere sunduğu meslekler konusunun içini doldurduk!

Teknolojinin bizlere sunduğu meslekler!

Kimileri teknolojinin yaptığımız işleri elimizden alacağını düşünse de, kimileri de tam aksine insanlara daha fazla iş alanı oluşturduğuna inanıyor. Tabii bu durum da büyük bir tartışma konusu oluyor. Biz de bugün sizlerle hem bu konudaki düşüncelerimizi hem de teknolojinin bize sunduğu yeni meslekleri paylaştık.

1 – Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Mühendisi

Yapay zeka, insanlara ait olan düşünme, yorumlama ve çıkarım yapma yetilerini bilgisayarlara kazandırmayı hedefleyen çalışmalara verilen ortak addır. Bu bağlamda, yapay zeka mühendisliği, verileri analiz edebilme, ilgili problemleri algılayıp en doğru çözüm yolunu saptayabilme ve bu çözümü yapay zeka teknolojilerinin sunduğu olanakları kullanarak en uygun şekilde çözebilme becerileri üzerine kurulu bir disiplindir. 

2 – Veri Bilimcisi

Veri bilimci; bilgi odaklı keşifler yapabilen, bulunduğu ortama dair mevcut durumu tanımlayan, sınıflandırıcı olan ve durum hakkında gelecekle ilgili tahminleri yazılım kullanarak yapabilen kişidir. Farklı araçlar kullanarak elindeki veriyi betimler.

Yapılan çalışmalar hakkında çıkarımlar yapar. Öngörüsel, tahminsel ve önleyici modelleme yapar.

3 – Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bilgi güvenlik uzmanının temel sorumluluğu, potansiyel ve mevcut güvenlik sorunlarını tespit edip çözerek bilgi sistemini korumaktır. Meslek profesyonellerinin diğer görevleri şu başlıklar altında toplanabilir.

4 – Bulut Bilgi İşlem Uzmanı

Bulut bilişimin temel bir tanımı, şirketlerin dosya depolama ve yerinde sunucular gibi fiziksel bilgi teknolojisi (BT) etkinliklerini sanal bir ortama taşımasıdır. Bir bulut bilgi işlem uzmanı olarak, şirketler için kolaylaştırılmış işlemler oluşturmak için bu sanal ortamlardan yararlanacaksınız.

Bir bulut bilgi işlem uzmanı, şirketlerin bilgi ve hizmetlerini buluta taşımasına yardımcı olur. Bu göç sırasında hizmetlerde kesinti olmaması esastır. Bir şirketin ihtiyaçlarını analiz ederek ve uygun bulut teknolojisini seçmelerine yardımcı olarak bunun sağlanmasına yardımcı olacaksınız. Sorumluluklarınız tasarım girdisi sağlamayı, müşteri hizmetleri ve proje uzmanları ile analistler ile işbirliği yapmayı ve zayıflıkları analiz etmeyi ve sistem iyileştirmelerini önermeyi içerebilir. Bir bulut bilgi işlem uzmanı olarak, BT çözümlerinin potansiyel risklerini bir şirketin BT ihtiyaçlarına göre etkili bir şekilde tartabilmeniz gerekir.

5 – Robot Koordinasyon Uzmanı

Günümüzde, üretim süreçlerinde robotlar kullanılıyor ve robot kullanım oranı günden güne artıyor. Dolayısıyla robotlar, yepyeni mesleklerle tanışmamıza neden olacak.

Geleceğin meslekleri arasında en popüler olacaklardan biri ise robot koordinasyon uzmanıdır. Bu uzmanlar, robotların onarımlarını ve bakımının yanında etkili çalışma prensiplerini gözden geçirirler. Böylece robotlara yepyeni beceriler kazandırılabilmektedir.

6 – AR (Artırılmış Gerçeklik) Geliştiricisi

AR Geliştiricileri, projenin yaşam döngüsü boyunca müşteriye destek ve sürekli bakım sağlamanın yanı sıra AR varlıklarının tasarlanmasını, kodlanmasını, son kullanıcı için kullanıcı arayüzünün ve kullanıcı arayüzünün geliştirilmesini de içerecek şekilde planı uygulamaya koymaktan sorumludur.

kaynak techinside.com Mustafa Büyükçağlayan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here