30.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Buy now

spot_img
Ana SayfaGüncelSağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka!

Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka!

Bugün 19:00’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklama yapacağının sosyal medyada yayılması ile sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere gerçeği yansıtmayan birçok iddia ortaya atıldı. Bilim Kurulu toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı alınan yeni önlemleri açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yerli solunum cihazı için ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren önemli bir girişim ile birlikte harekete geçildiğini sizlere duyurmuştuk. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca seri üretim sürecinin başlayacağını duyurdu.

Türkiye’de aşı geliştirme çalışmaları – Çin’den hızlı tarama kiti

Hızlı tarama kitinin daha önce devreye sokulduğunu ve ilave olarak Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti alındığını belirten Dr. Koca, Perşembe günü 300 bin adet daha geleceğini açıkladı. 1 milyon adet için bağlantı kurulmuş durumda.

Aşı geliştirmek için  6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldığını belirten Sağlık Bakanı, Aşı Enstitüsü’nün bu konuda yoğun bir mesai harcandığını ifade etti. Önümüzdeki günlerde bu üniversite ve merkezlerin önüne açacak şekilde destek sağlanacağı ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda tam destek verdiği belirtildi.

32 bin yeni personel, hastahanelere malzeme sağlanıyor!

Sağlık personellerinin ek ödemelerinin üç aylık zaman diliminde tavan yüzde 100 oranında olacağını duyuran Sağlık Bakanı, 32 bin yeni personelin kadroya dahil edileceğini ve tüm hastahanelere malzeme sağlandığını dile getirdi.

Maske için 20 firma ile anlaşıldı

Bazı malzeme üreticilerine suistimalleri nedeniyle katı yaptırımlar uygulandığını belirten Sağlık Bakanı ihracatların durdurulduğunu ve Türkiye’de üretilen maskelerin, ülkemizin ihtiyacı varken yurt dışına gönderilmesinin önüne geçildiğini açıklandı. Konu hakkındaki açıklamasına şu şekilde devam etti

Pandeminin olduğu dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurt dışına yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Önceki gün bu anlamda üreticilerin ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Biz özellikle bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük.

Ve bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak, hepsiyle günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmaya başladık. Şu ana kadar 20 firmayla anlaşma yapıldı. Farklı davranmak isteyenlerin de el koyma dahil bir takım tedbirlerin devrede olacağını söylemek istiyorum. Sayın İçişleri Bakanımızın yaklaşımı nedeniyle teşekkür ediyorum.”

İyileşen vaka var, Çin’den özel bir ilaç getirildi!

“İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün be gün açıklamış olacağız. İyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Bugün itibariyle sabah itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan ve bu konuyla yayınları yapılmış olan; özellikle yoğun bakımda hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne dair düşürdüğüne dair bilgilerini bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda Çin’den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliğiyle de görüştüm. Bu ihtiyacımızı karşılama noktasında da bir gayret içinde olacaklar.”

Skype ve Zoom gibi yazılımlar ile bilgi akışı!

Skype ve Zoom gibi konferans yazılımları kullanılarak Bilim Kurulu üyeleri ve Çin’deki bilim insanları ile sürekli bilgi akışı sağlamak konusunda prensipte anlaşıldığı belirtildi.

kaynak SDN Mehmet Ali Ertunç

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Secured By miniOrange