Milli fırkateyn ‘İstanbul’ denize indirildi

Milli fırkateyn ‘İstanbul’ denize indirildi
Paylaş

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni, MİLGEM Projesi’nin 5. gemisi TCG İSTANBUL, denize indirildi. Türk Deniz Kuvvetleri için önemli bir kuvvet çarpanı olacak yerli ve milli TCG İSTANBUL fırkateyni, 2023’te donanmaya teslim edilecek.

Türkiye’nin ilk milli fırkateyni ‘TCG İSTANBUL’ denize indiriliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin ana yüklenici olduğu gemi inşa projesi İstanbul Tersane Komutanlığı’nda sürüyor. İstanbul Fırkateyni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle denize indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke içinde yer alıyoruz. İnsansız hava aracı üretiminde ise ilk üçteyiz” dedi.

ASELSAN ve HAVELSAN gibi büyük ve yerli firmaların yer aldığı projede, toplamda 200 firma görev alıyor.

Fırkateyn tamamlandığında tam boyunun 113 metre ve genişliğinin 14,4 metre olması planlanıyor. Yaklaşık 3 bin ton deplasmana sahip fırkateyn, diğerlerinden farklı olarak satıhtan havaya güdümlü mermi bulunduracak ve fırlatabilecek.

Yüzde 75’in üzerinde yerli katkı payıyla sahip olan fırkateyn, milli elektronik harp sistemine ve yeni nesil milli savaş yönetim sistemine, geliştirilmiş silah, radar ve sensörler ile muhabere ve seyir sistemlerine sahip.

İstanbul Fırkateyni’nin 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi hedefleniyor.

kaynak SDN

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın