Merkez Bankası’ndan Dijital Türk Lirası açıklaması!

Merkez Bankası’ndan Dijital Türk Lirası açıklaması!
Paylaş

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası ile ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye’de yer alan büyük şirketler ile işbirliği kuruldu.

Dünyadaki birçok devlet dijital paraya doğru atılımlar gerçekleştiriyor. Türkiye de dijital para piyasasına merkez bankası ile girmeyi hedefliyor. Merkez Bankası’nın yaptığı yeni bir duyuru, dijital para için bir platform kurulduğunun haberini verdi.

Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile işbirliği kurdu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ASELSANHAVELSAN ve TÜBİTAKBİLGEM ile “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturulduğunu duyurdu. Merkez Bankası, mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürüyor. Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşıyacak.

Merkez Bankası, Dijital Türk lirası için kapalı testlere başlayacağını da duyurdu. Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek. Bu kapalı testlerden elde dilen verilerin ışığında Merkez Bankası daha geniş ve kapsamlı testler başlatacağını belirtti.

Ayrıca TCMBBlokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılmasını da planlıyor.

Yine de Merkez Bankası, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik bir karar almadı. Bu yüzden test çalışmaları başlamadan ve ilerletilmeden dijital Türk lirasının tedavüle sokulması erken olabilir. Dijital Türk lirasının birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını takip ederek 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

kaynak SDN/AlpatürkŞahin

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın