logo

Kredi piyasasındaki hareketlilik devam ediyor

Kredi piyasasındaki hareketlilik devam ediyor

Barış Pınarı Harekâtı başarı ile devam ederken, tüketici hareketlerinde kayda değer bir negatif etkilenme görülmediği belirtildi.

9 Ekim’de başlayan Barış Pınarı Harekâtı başarı ile devam ederken, tüketici hareketlerinde kayda değer bir negatif etkilenme görülmediği belirtiliyor. Borsada düşüşe ve döviz kurlarında yükselişe neden olan harekât, tüketicinin kredi davranışlarında ciddi bir fark oluşturdu.
Kredi karşılaştırma ve danışmanlık firması olarak hizmet veren Hangikredi.com’dan alınan verilere göre, dijital platformlarda kullanıcıların kredi arayışı, faiz oranlarındaki düşüşe rağmen, bir önceki haftaya göre daha düşük seviyede ilerlese de ciddi bir değişiklik söz konusu değil. Kredi başvurularında da bir önceki döneme göre düşüş olduğunu dile getirilirken, uzmanlara göre bu düşüş, gündemin etkisiyle gerçekleşen geçici bir durum olduğu kaydedildi. Konut ve taşıttaki faiz oranı indirimlerinin bir alım fırsatı olduğunu dile getiren uzmanlar, ilerleyen günlerde kredi piyasasındaki hareketliliğin devam edeceğini öngörüyor.

TÜKETİCİLER PARA POLİTİKALARI KURULU KARARINI BEKLİYOR
Tüketicilerin kredi kararını etkileyen bir diğer etmen ise 24 Ekim’de gerçekleşecek olan Para Politikaları Kurulu toplantısı. Geçtiğimiz aylarda yapılan toplantılarda çıkan faiz indirimi kararının ardından kredi faiz oranlarında da yapılan indirimler, 24 Ekim’de alınacak kararla ilgili tüketicilerde indirimin devam etmesi yönünde bir beklenti oluşturdu.
Merkez Bankasının 24 Ekim’de gerçekleştireceği Para Politikaları Kurulu toplantısından düşen enflasyonun etkisiyle 125 baz puana kadar faiz indirimi bekleniyor.
(İHA)