Ülkemizde kimlik ve ehliyetlerin yenilenmesi sonrasında en büyük taleplerden birisi, ehliyet ve kimliğin tek kartta birleştirilmesi olmuştu. Bu kapsamda çipli kimlik kartları ile ehliyetin bir araya getirileceğinin ve bu sayede iki farklı kart taşınmasına gerek kalmayacağının müjdesi geçtiğimiz aylarda verilmişti.

Aradan geçen birkaç ayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu projenin başlayacağı tarihi duyurdu.

Çipli kimlik kartları ehliyet bilgilerine kavuşuyor!

Çipli kimlik kartları ile başlayan yeni dönemin bir adım ileri taşınacağını belirterek, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları içerisine Cuma gününden itibaren yüklenmeye başlanacağının müjdesini veren Soylu konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken ‘ehliyetin yoksa sana ceza yazarım‘ demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz.”

Buna ek olarak acil çağrı numaralarının 112 ile tek çatıda toplanmasının dünya genelinde dikkat çeken bir projeye dönüştüğünü belirten Bakan Soylu, sistemin 45 ilde başarıyla hayata geçirildiğini ve 2021 yılının haziran ayında 81 ilin tamamında hayata geçirileceğini belirtti.

kaynak SDN Mehmet Ali Ertunç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here