Türk edebiyatının usta şairi Nâzım Hikmet, 119’uncu doğum gününde şiir dinletileri ve çeşitli çevrimiçi etkinliklerle anıldı.

15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelen Nâzım Hikmet Ran, şimdi 119 yaşında. Siyasi düşünceleri nedeniyle defalarca tutuklanan ve yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçiren usta, yazmaktan ve mücadelesinden bir an olsun vazgeçmedi.

Şiirleri elliden fazla dile çevrildi ve eserleri birçok ödül aldı. Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullandı. Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösteriliyor. Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nâzım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı.

1951 yılında vatandaşlıktan çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Memleket hasreti ile Moskova’da yaşamını yitiren Ran, 3 Haziran 1963 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Geriye ise eserlerini ve mücadelesini bıraktı.

kaynak birgun.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here