Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ikinci el otomobil piyasasındaki haksız fiyat artışları ve satış yapabilecek kişi ve kurumlar hakkında yeni açıklamalar yaptı. Artık isteyen herkesin dilediği gibi satış yapamayacağı sektörde birçok firmaya ceza kesildi ve bakanlık kontrolleri sıklaştırıldı.

Ön izleme(yeni sekmede açılır)

İkinci el otomobil piyasası bakanlık denetiminde

Koronavirüs pandemisi ile beraber artan döviz kurları nedeniyle sıfır otomobil almak neredeyse hayal olmaya başladı. Bu durumda birçok kişi ikinci el otomobil almaya yönelince fırsatçılar iş başına koyuldu. Bazen ikinci el otomobillerin sıfırından daha pahalı olduğu trajikomik durumlarla da karşılaştık. İkinci el piyasası beklenenden yüksek fiyatlar ile kullanıcıların karşısına çıkınca da bu defa müşteriler tekrar sıfır otomobil almak için bayilere akın etti.

Bu durum hakkında çok fazla şikayet alan Ticaret Bakanlığı devreye girdi ve yeni düzenlemeler geleceğinin haberini verdi. Yaptığı açıklamada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Haksız fiyat artışına ilişkin 17 bin firma için 52 bin şikayet geldi. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz.” ifadesini kullandı.

Buna ek olarak yeni düzenlemenin detayları da belli olmaya başladı. Artık herkes aracını istediği gibi satamayacak. İnternet ortamında satış yapabilmek için yetki belgesi istenecek. Satışların yapıldığı pazar yeri internet sitelerinde açılan mağaza ile fiziki mağazanın adı aynı olacak. Ekspertiz raporları satıştan en erken 7 gün önce alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hile tespit edilirse raporu hazırlayan işletmelerin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek ve 2 yıl boyunca yeterlilik belgesi alamayacaklar. Yeterlilik belgesi almak için istenen ana şartlar ise şu şekilde: Kişi meslek odasına kayıtlı olacak, vergi kayıtları, iş yeri açma ve ruhsat belgeleri bulunacak.

İkinci el alım satımı yapan firmalardaki çalışanlar da mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. Ayrıca yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanılması da yasaklanıyor.

SDN Kemal Toktaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here