Corona virüsü ülkemizi ve dünyayı derinlemesine etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de coronavirüs pandemisi ile ilgili ‘Evde kal!’ çağrıları devam ederken, biz de sizler için evde yaptığınız işinizi kolaylaştıracak web siteleri için bir liste hazırladık. Uzaktan çalışma sürecinizde bile hayatınızı kolaylaştıracak web siteleri listesiyle karşınızdayız!

Hayatınızı kolaylaştıracak web siteleri! Tüm işleriniz hızlanacak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, hayatımıza giren web siteleri ve mobil uygulamalar oldukça artıyor. Birçok işimizi eskisinden çok daha kolay ve çok daha hızlı yapabilirken bu uygulama ve web sitelerini de fazlasıyla kullanıyoruz. Biz de bugün sizlerle coronavirüs pandemisi etkisini artırmaya devam ederken evden yaptığınız işlerinizi kolaylaştıracak web siteleri listesiyle karşınızdayız.

1 – Canva.com

Geçmişte tasarım kavramı insanların gözünde büyüse de şimdilerde online olarak kullanabileceğiniz birçok tasarım platformu mevcut. Adobe Photoshop gibi profesyonel programları bilmeyenler için tasarlanmış ve oldukça profesyonel tasarımlar sunan birçok web sitesi mevcut. Fakat bugün bu web siteleri arasında en iyisi ve en detaylı kullanımı sunan canva.com listemizin ilk sırasında.

Canva ile sosyal medya gönderileri, kartvizit, slayt, logo, albüm kapağı tasarımı gibi birçok farklı tasarım hazırlayabilirsiniz. Sizlere sunulan hazır şablonlar ile kolayca profesyonel tasarımlar hazırlayabilirken, yüksek çözünürlüklü bir şekilde PNG, JPEG ve PDF gibi birçok farklı formatta dosyalarınızı indirebilirsiniz. CV hazırlamak için bile kullanabileceğiniz web sitesi sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

2 – Snov.io

İş dünyasının içerisindeyseniz bir günde tonlarca mail atmak veya mail okumak zorunda kalabiliyorsunuz. Bunlarla birlikte, çalışmak veya iş birliği yapmak istediğiniz şirketlerin mail adreslerini araştırmak gibi farklı iş yükleriniz de oluşabiliyor. Bu web sitesi ile mail üzerinden işlerini yöneten birçok kişinin işleri kolaylaşacak.

E-posta pazarlaması gibi alanlar için de sıkça kullanılan snov.io ile herhangi bir şirketin web sitesine girerek, şirket çalışanlarının mail adreslerine ulaşabilirsiniz. Farklı mail takip sistemleri oluşturarak, maillerinizin okunup okunmadığını, içerisinde bulunan linklere tıklanıp tıklanmadığını da rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer bir girişimciyseniz hayatınızı kurtaracak bir web sitesi, mutlaka deneyimleyin!

3 – Dictation.io

Gün içinde klavye başında yazmaktan sıkıldığımız veya rahatlıkla yazılarımızı yazabileceğimiz klavye bulamadığımız birçok an oluyor. Bununla birlikte kaydettiğimiz ses kayıtlarını, video seslerini ve birçok şeyi yazıya çevirmemiz de gerekebiliyor.

Dictation.io ile pratik ve hızlı bir şekilde konuştuklarınızı yazıya dökebilir, yazıya dökerken rahatlıkla noktalama işaretlerini kullanabilirsiniz. Site içerisinde noktalama işaretleri ile ilgili de ayrı açıklamaların bulunduğu web sitesi Türkçe de dahil olmak üzere birçok dili de destekliyor.

4 – Remove.bg

Eğer Adobe Photoshop gibi herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanmayı bilmiyorsanız veya cihazınızda yüklü değilse kullanabileceğiniz web sitelerinden birisi de remove.bg. Hızlı bir şekilde çevrimiçi olarak fotoğrafınızda bulunan arka planı silebilir ve PNG formatında görseli indirebilirsiniz. Çok basit arayüzü ve hızlı dosya yükleme desteğiyle de hayatınızı kolaylaştıracak önemli web sitelerinden birisi.

5 – MarinaraTimer

Corona virüsü hayatımızı derinlemesine etkilerken, evde kalma süreci de tüm çalışma düzenimizi bozdu. Bu çalışma düzenini tekrar oturtabilmek adına farklı çalışma planları ve çalışma teknikleri araştırırken eğer Pomodoro tekniğine denk geldiyseniz bu web sitesi sizin için biçilmiş kaftan.

Pomodoro Tekniği’ne bakacak olusak 1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemi tekniğidir. Teknik, işi geleneksel olarak 25 dakika uzunluğunda, kısa molalarla ayırarak aralıklara ayırmak için bir zamanlayıcı kullanır. 25 dakika çalışıp 5 dakika mola vereceğiniz ve bunu dört kez üst üste yaparak ardından daha uzun bir mola vereceğiniz bu tekniği marinaratimer.com ile takip edebilirsiniz. Bununla birlikte yemek pişirme sürelerinizi ölçebileceğiniz ayrı bir zamanlayıcı sekmesi de bulunmakta.

6 – Slides.com

Slayt hazırlamak, sunum yapmak belki de hayatımızın büyük bir çoğunluğunu harcadığımız bir süreç haline geldi. Her gün birçok çalışan, girişimci ve öğrenci, sunum hazırlamaya devam ediyor. Online çalışma sürecimizde de raporlamanın en güzel yöntemi olan sunumlarınızı kolay ve etkileyici bir şekilde oluşturmaya hazır mısınız?

Slides.com hızlı bir şekilde dikkat çekici, etkileyici ve anlaşılır sunumlar hazırlamanızı kolaylaştıran bir web sitesi. Bununla birlikte hazırladığınız sunumları mobil uyumlu web sitesiyle de rahatlıkla sunabileceğiniz, cihazlarınızı eşleştirerek sunumunuzu yönetebileceğiniz bir platform. Yazılımcılara ve tasarımcılara özel sunduğu özelliklerle de mutlaka denenmesi gereken web sitelerinden birisi diyebiliriz.

7 – AutoDraw.com (Bonus)

Bu web sitesi işleriniz konusunda size ne kadar yardımcı olur bilemiyoruz fakat online olarak bir şeyler çizebileceğiniz, çizdiğiniz şeylere benzer şeyleri otomatik bir şekilde oluşturabileceğiniz bir site düşünün. Hızlı bir şekilde kabataslak yaptığınız çizimlerin daha düzgün halleriyle karşınıza çıkmasını istemez miydiniz?

AutoDraw.com temelde bir online çizim platformu. Fakat yaptığınız tüm kaba taslak çizimlerinizi, “Bunu mu çizmek istediniz?” diyerek düzeltiyor ve karşınıza farklı çizimler çıkartıyor. Bununla birlikte bu çizimlerinizi hızlı bir şekilde PNG olarak indirebilir ve çizdiğiniz görselleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

SDN Mustafa Büyükçağlayan