Facebook çatısı altındaki anlık mesajlaşma platformu WhatsApp‘ın kullanım yönergelerini değiştirmesi, veri gizliliği tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Sosyal medyanın hayatımızın merkezine yerleşmesi, sanal ortamda bıraktığımız dijital ayak izlerimizi her zamankinden daha önemli kıldı. Biz de gündemin sıcaklığına kapılarak, sosyal medya şirketlerinin bu konudaki politikalarını masaya yatırdık.

En çok kişisel veri toplayan uygulamalar

Veri gizliliği, dijital dünyanın en önemli konularından biri. İnternette ayak bastığımız ya da kaydolduğumuz her platforma öyle ya da böyle kişisel bilgilerimizi bırakıyoruz. Peki, hangi sosyal medya platformunun hangi verilerimize ne kadar oranda sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Dijital gizlilik ve güvenlik yazılımı Clario, dünyada farklı sektörlerden en çok kullanıcı bilgisi toplayan şirketleri araştırdı, ancak tahmin edebileceğiniz üzere bizim buradaki odak noktamız sosyal medya şirketleri olacak.

Toplanan bilgiler arasında isim, yaş, cinsiyet, e-posta, medeni durum, ırk, dini inanç, cinsel yönelim, maaş ve evcil hayvan sahipliği gibi pek çok veri bulunuyor. Tabii, bu verilerin her şirkete göre değiştiğini belirtmekte fayda var.

Listeye baktığımızda, ilk sırada yüzde 70,59 gibi oldukça yüksek bir oran ile WhatsApp‘ın çatı şirketi Facebook‘u görüyoruz. Onu, yüzde 58,82 ile Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 55,88 ile konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder var.

Listenin aşağılarına doğru göz gezdirdiğimizde, 28. sırada popüler micro-blog platformu Twitter ile karşılaşıyoruz. Türkiye’de de geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan uygulama, yüzde 20,59 oranında kişisel veri topluyor.

Son günlerin tartışılan uygulaması WhatsApp ise listeye 45. basamaktan giriyor. Kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasını zorunlu kılan yeni gizlilik yönergesi ile büyük tepki çeken platform, yüzde 11,76‘lık bir veri toplama oranına sahip.

kaynak SDN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here