Google Fotoğraflar ile fotoğraflarınız hareketlenecek!

Google Fotoğraflar ile fotoğraflarınız hareketlenecek!
Paylaş

Google geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal ettiği I/O etkinliğini bu yıl gerçekleştirdi. Çevrimiçi düzenlenen etkinlikte şirket, yazılımlarında yaptığı yenilikleri tanıttı. ABD‘li firmanın önem verdiği meselelerden biri olan yapay zeka ve makine öğrenimi de etkinliğin öne çıkan konuları oldu.

Google, fotoğraf/video görüntüleme ve düzenleme uygulaması Photos (Fotoğraflar) için geliştirdiği yeni bir teknolojiyi tanıttı. Makine öğrenimini temel alan söz konusu yenilik, uygulama içerisindeki hareketsiz fotoğraflarınızı hareketli hale getiriyor.

Google Fotoğraflar resimlerinizden hareketli görüntüler üretecek

Akıllı telefonlarımızla önemli bir anı kameraya almak istediğimizde bazen birden çok kare çekeriz. Örneğin gülümserken ağzımızın şekli istemsizce değişebiliyor ve her anı kaydetmek istediğimizde birbirine benzer fotoğraflar elde ediyoruz. Google’ın tanıttığı “Sinematik Anlar” özelliği, bu görüntüleri daha canlı ve eğlenceli hale getirecek.

Google Fotoğraflar uygulamasına entegre edilen özellik, telefonumuzdaki birbirine hareket ve şekil bakımından benzeyen fotoğrafları birleştiriyor. Bunun için makine öğreniminden faydalanan Fotoğraflar, birleştirdiği görselleri kullanarak hareketli görüntüler oluşturuyor. Yine gülümseme örneğinden yola çıkacak olursak; çektiğimiz 5 adet ağız hareketi sanki o an videoya kaydedilmiş gibi oluyor.

Sinematik Anlar özelliğinin kullanımında herhangi bir sınırlama olmayacak. Yani telefonda yeni çekilen veya eski bir fotoğraf albümünden alınan bütün görseller ile hareketli görüntü oluşturulabilecek. Google’ın açıklamasına göre; profesyonel animatörlerin saatlerce uğraşmasını gerektiren bu işlem, makine öğrenimi sayesinde kolaylıkla otomatik olarak yapılabiliyor.

Google Fotoğraflar’ın yeni özelliği Android ve iOS ile uyumlu olacak. Ancak şirket, Sinematik Anlar’ı ne zaman kullanıma sunacağını açıklamadı.

 

kaynak SDN 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın