Facebook ve Instagram’ın çatı kuruluşu olan Meta da genç kullanıcılarını korumak adına yeni önlemler almayı hedefliyor.

Sosyal medya platformlarında her yaştan insanlar bulunuyor. Birçok kişinin birbirleri ile iletişime geçmesine izin veren bu platformlarda özellikle genç yaştaki kişiler kötü amaçlı insanların hedefi olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek adına şirketler son dönemde önemli adımlar atmaya başladı.

Meta, Facebook ve Instagram’daki önlemlerini artırıyor

Facebook ve Instagram’ın çatı kuruluşu olan Meta da genç kullanıcılarını korumak adına yeni önlemler almayı hedefliyor. Şirket, gençlerin Facebook hesapları için varsayılan gizlilik ayarlarında değişiklik yapma kararı aldı. Böylece kötü amaçlı kişilerin Instagram ve Facebook’ta gençlere mesaj gönderme yeteneğini daha da sınırlanmış olacak.

Meta, 16 yaşın altındaki gençler tarafından oluşturulan yeni Facebook hesaplarındaki varsayılan gizlilik ayarlarını otomatik olarak değiştirmeye başlayacağını açıkladı. Değişiklikler ile birlikte arkadaş listelerinin, etiketlenen gönderilerin, takip edilen sayfaların ve hesapların görünürlüğü otomatik olarak daha sınırlı ayarlarla sunulacak.

Yeni ayarlar, gençler tarafından oluşturulan yeni hesaplar için otomatik olarak uygulanacak. Meta, mevcut genç hesaplarının da benzer ayarlara geçirileceğini ifade ediyor. Geçen yıl gençlerin hesaplarını varsayılan olarak gizli hale getirmeye başlayan Instagram güncellemesinin ardından şirket, bu konuda yeni adımlar atmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Meta ayrıca “şüpheli” yetişkinlerin gençlerle iletişim kurmasını engellemeyi amaçlayan yeni değişiklikler yapmayı planlıyor. Facebook’ta, platform üzerinde “tanıyor olabileceğiniz kişiler” özelliğinden bu hesapların engellenmesi ve Instagram’da gençlerin profillerinden mesaj düğmesini kaldırılması da test edilecek.

Meta ayrıca gençlerin mahrem görüntülerinin rıza dışı paylaşımını önlemek için Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile birlikte “küresel bir platform” üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre sistem, gençlerin cihazlarında paylaşılmasını istemedikleri görüntüler için “özel bir rapor” oluşturmasına izin verecek.

Meta, yaptığı yeni güncellemeler ile birlikte genç Facebook ve Instagram kullanıcılarına daha üst düzeyde koruma sağlamayı amaçlıyor.

kaynak SDN/Gökberk Baycan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin