Facebook siyasetten arındırılmış haber sekmesini test ediyor

Facebook siyasetten arındırılmış haber sekmesini test ediyor
Paylaş

Haber sekmesinde yayınlanan siyasi haberler nedeniyle ülkelerin siyasi gündemini ve hatta seçimleri manipüle edebildiği suçlamasıyla 2016’dan beri zor dönemler geçiren, ABD’de seçimleri doğrudan ve bilinçli olarak etkilediği öne sürülen Facebook, şimdi bünyesinden siyaset haberlerini uzaklaştırmaya çalışıyor.

Yeter artık, siyasi haber okumayın ne olur

Zuckerberg’ün yeni çözümü, haberler sekmesinde siyasi haberlerin devre dışı bırakılması. Bu sayede, dileyen kullanıcılar içinde siyasi haberlerin yer almadığı bir haber sekmesi görebilecek.

Techİnside‘ ın aktardığına göre aslında şu anda 10 ülkede test edilen özelliğin 80 ülkeye yaygınlaştırılması planlanıyor ancak işler Zuckerberg’ün pek de umduğu gibi gitmiyor çünkü kullanıcıların sadece çok az bir bölümü haber sekmesinden siyaset haberlerinin çıkarılmasını istiyor. Büyük bir yüzde ise siyaset haberlerini okumaya devam etmek istiyor.

Öyle görünüyor ki, Zuckerberg her gelen ABD Başkanı’nın tepkisini çekip senato kurulları önünde saatlerce azarlandığı soruşturmalara son vermek için uzak durmak istediği siyasi haberlerden yine kurtulamıyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın