32.1 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Buy now

spot_img
Ana SayfaTeknolojiFacebook, reklam yasağını genişletiyor!

Facebook, reklam yasağını genişletiyor!

Facebook, küresel salgını fırsat bilen ve insanların korkularını sömürmeye çalışan satıcıları engellemeye çalıştığını Perşembe günü blogunda yayınlayarak açıkladı. Facebook bundan böyle plaftormunda; el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri için yapılan reklamları yasaklayacak. Yayınlanan politika, hem Facebook Market‘teki reklamlar hem de bu tür ürünleri Facebook veya Instagram aracılığıyla satmaya çalışan kullanıcılar için geçerli olduğu belirtildi.

Facebook, fırsatçılar ile mücadele ediyor

Facebook, Corona virüsü reklamları için kolları sıvadı!

Sosyal medya devinin yeni kararı, tıbbi yüz maskeleri için yapılan reklamları yasaklayacağını söyledikten yaklaşık iki hafta sonra geliyor. Sağlık çalışanlarının bile malzeme alamadığı bu küresel kıtlıkta şirket bu reklamları kaldırmak için uğraştığı halde maske reklamları bu hafta içinde görünmeye devam ediyordu.

Yasağa rağmen, insanlar Facebook gruplarında büyük miktarlarda maske alıp satmaya devam ediyorlar. Şubat ayı sonlarında Facebook, başlangıçta Corona virüsü hastalığını iyileştirdiğini iddia eden reklamları engellemeye başladı. Özellikle de Corona virüse atıfta bulunan, sınırlı tedarik ima eden ve bir tedavinin olumlu sonuçlanmasını vaat eden reklamları yasakladı.

Facebook, fırsatçılar ile savaşını sürdürüyor

Zuckerberg, Facebook’un daha etkili mücadele edebileceğini söylüyor

Facebook, fırsatçılara karşı olan savaşında yalnız değil. Amazon ve eBay, Etsy ve diğer çevrimiçi perakendeciler de vurgunculuk girişimlerini sınırlamaya çalışıyor. Apple ve Google, uygulama mağazalarındaki resmi olmayan Corona virüsü ile ilgili uygulamaları yasakladı. Bunun yanı sıra, Facebook diğer sosyal medya şirketleri ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “infodemic” olarak adlandırdığı platformunda, yanlış bilgilerin yayılmasına karşı olan savaşını da sürdürüyor.

Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde New York Times’a, Facebook’un küresel bir sağlık krizinde yanıltıcı içeriğe karşı politikaları geliştirdiğini ve çok daha sert bir çizi çekmesinin kolay olduğunu söyledi.

kaynak SDN Nazar Kılınç

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Secured By miniOrange