EKONOMİ VE EMEKLİLER!

EKONOMİ VE EMEKLİLER!
Paylaş

Kimsenin söylemeye dili varmıyor. Takım tutar gibi parti tutanlar desteklediği partiyi eleştirmeyi tabu kabul ediyorlar. Ancak, gerçekleri dile getirmek ne açıdan bakarsanız bakın görevimiz.

Sayın Başkanımızın seçim öncesi izlediği “faizleri düşürme” politikasının tam aksine Merkez Bankası yine faiz arttırdı. İzlenen ekonomi politikasının aşırı fiyat artışlarını düşüreceğinden söz ediliyor. Enflasyonu da indirecek deniyor. Tabii bu yarın olmayacak. Verilen zaman dilimi pahalılık karşısında halkın belinin biraz daha bükülmeye devam edeceğini işaret ediyor.

“Mehmet Şimşek’e beklenen soru geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programa olan desteği soruluyor. Bakın Mehmet Şimşek nasıl yanıt veriyor? Cumhurbaşkanından çok büyük destek alıyoruz. Cumhurbaşkanı arkamızda ve programımıza çok büyük destek veriyor. Ayrıca bu bir takım oyunu. Bütün bakanlardan da çok büyük destek alıyoruz” diyor. (Abdülkadir Selvi)”

Eğer Sayın Başkan Mehmet Şimşek’e destek veriyorsa seçim öncesi uyguladığı ekonomi politikasının yanlış olduğunu anlamış demektir. Aksi halde böyle tam zıt bir ekonomi politikasına müsaade eder miydi?

Öte yandan, insanın aklına takılan soru da şu;

Sayın Başkanın izlediği ve şimdi hatalı olduğu ortaya çıkan politika ekonomimize ne zarar verdi? Sayın Başkan bu konuda tek kelime etmiyor…

SGK ve Bağ-Kur emeklileri ile ilgili çelişkili ifadeler var. Birileri Ekim ayını işaret ediyor, bazıları Kasım ayını. Ancak, Ahmet Hakan’ın aktardığına göre Sayın Başkan şöyle konuşuyor;

“Emekli maaşına düzenleme fazla uzamaz. Yani en kısa zamanda. İlgili bakanım zaten çalışmalarını sürdürüyor. Dönüşte kendisinden bunun bilgilerini de alacağız. Ama 2024’e inşallah bunun kararlarını vermiş olarak gireriz.”

Yani emekli Ocak ayını beklemek durumunda. Diğer bir deyişle 7.500 liraya talim edecek 4 milyon emekli! Ekim zor görünüyor ama Kasım için bir “belki” var. Ne derler “ola ki derya tutuşa” 29 Ekim ikramiyesi söylentisi doğru çıkarsa bir ihtimal! Tabii zavallı emeklinin itirazları artarak yükselirse bu ihtimal konuşulabilir gibi görünüyor. Emeklide konuşacak hal kalmayacak yakında o da ayrı mesele…

Ocak ayında yapılacak zammın emekli oylarını kazanamayacağını ben buradan görüyorsam Siyasi iktidarın bunu daha önceden görmüş olması gerekir. Çünkü “kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz!”

AHMET ALPAN

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın