Günlük hayatımızın büyük bir parçasını oluşturan internete, dünya üzerinde farklı bölgelerden farklı fiyatlarla erişiliyor. Bu konuyu ele alan bir araştırmanın sonucunda ise detaylı infografikler paylaşıldı. Dünyanın en uygun fiyatlı interneti nerede sorusunun cevabından; internet abonelik fiyatları, ülkelerin ortalama gelirinin yüzde kaçı cevabına kadar açıklandı.

En uygun fiyatlı internet Avrupa’da, Afrika’nın bazı ülkelerinde ise internet erişimi yok!

2016 yılında BM tarafından internet erişiminin bir insanlık hakkı olduğu ilan edilmişti. Günümüzde ise hala geniş bant internet erişiminin olmadığı ülkeler var. Afrika‘da birçok ülkenin internet erişimi olmamasıyla birlikte, olan ülkelerde de fiyatlar çok pahalı. Avrupa‘da ise durum tam tersi diyebiliriz. Monaco’da aylık 3.29 dolar ödeyerek internete erişebiliyorsunuz. Bu fiyat, Monaco’daki insanların ortalama gelirin ise %0.07‘si oluyor.

Dünyanın en uygun fiyatlı interneti ise Liechtenstein’da oldu. Bu istatistik, aylık internet aboneliğinin, insanların ortalama gelirine oranı baz alınarak hesaplandı. Aylık 2,91 dolar ücretle internete erişebildiğiniz Liechtenstein’da, bu fiyat ülkedeki insanların ortalama gelirinin  %0,05‘ine tekabül ediyor. Ayda 6,79 dolar ödeyerek internete ulaşabildiğiniz Almanya’da ise bu oran %o,22 oluyor. Diğer yandan ABD de internetin ucuz olduğu ülkelerden biri diyebiliriz. Aylık 7,01 dolar ücretle erişilen internet ortalama gelirin %0,16‘ına denk geliyor.

Türkiye’nin istatistikleri de bu infografiklerde açıklandı. Ülkemizde ortalama 15,37 dolar aylık ücretle internete erişilebiliyor. Bu fiyat ortalama gelirin ise %2,13’üne tekabül ediyor. Orta Doğu ve Asya ülkeleri arasında en ucuz internet ise İsrail‘de oldu. 7,51 dolar aylık ücretle internet aboneliği sağlanan ülkede, bu fiyat ortalama gelirin %0,26’sına denk geliyor. Bölgedeki en pahalı internet ise Yemen’de oldu. Aşağıdaki infografikte detayları görebilirsiniz.

kaynak SDN Deniz Keskin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here