Deniz ve havuzdan çıkar çıkmaz hemen yapın! İhmale gelmez…

Deniz ve havuzdan çıkar çıkmaz hemen yapın! İhmale gelmez…
Paylaş

Yaz ayları geldi, tatiller başladı. Peki denizden veya havuzdan bulaşan hastalıklardan haberiniz var mı? İşte yakalanmamak için yapmanız gereken ilk şeyi açıklıyoruz…

Sıcak havalarda “deniz,kum,güneş” üçlüsünün hayalini kim kurmaz ki…

Ancak gitmek için gün saydığınız tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız, dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var.

Yaz aylarının favori aktivitesi yüzmektedir. Ancak havuz ve denizler toplu kullanım alanları olduklarından dolayı hastalık kapma riski yüksektir. Bu yüzden uzmanlar bu alanları kullanmadan önce hijyenik olup olmadıklarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sudaki mikrop veya kimyasallar  göz, kulak, burun, mide, bağırsak ve birçok rahatsızlığa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle sudan çıkar çıkmaz kendi önleminizi almalısınız.

Kulak temizliği

Havuz ve deniz sonrası en sık yaşanan rahatsızlıklardan biri kulak iltihaplanmasıdır. Dış kulak yolunda biriken su, iç kulakta enfeksiyona neden olur. Bu sorunun yaşanmaması için içten dışa doğru kulak, temiz bir çubuk ya da bez yardımıyla temizlenmelidir.

1 damla zeytinyağı veya gliserin tercih edebilirsiniz.

Burun temizliği

Deniz ve havuz sonrası bir su bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı tuz atıp iyice karıştırın. Daha sonra bu suyu burnunuzla nazikçe çekip tekrar atın.

Göz temizliği

Gözün enfeksiyon kapmaması için havuz ve deniz sonrası temizlenmelidir. Rahatlatıcı bir damla veya çay kompressi yapabilirsiniz.

Genital temizlik

Bikini bölgesi olarak da bilinen genital bölge, havuz ve deniz sonrası enfeksiyon kapmaya en müsait yerlerdir. Deniz ve havuzdan çıkar çıkmaz özel bölgelerinizi iyice kurulamalısınız.

Ağız temizliği

Tuzlu veya klorlu su, ağız ve dişlerde de rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle tuzlu suyla gargara yapmak oluşabilecek bakteri ve enfeksiyonların önüne geçer.

Mide temizliği

Yüzme esnasında yutulan su ile vücudumuza milyonlarca zararlı bakteri girer. Bu bakteriler ağızdan bağırsaklara kadar pek çok yeri olumsuz etkilemektedir. Sorun yaşanmaması için mide ve bağırsak rahatlatıcı özelliği olan limonlu soda tüketilmelidir.

kaynak ensonhaber.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın