Bilim Kurulu toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca corona virüs ile mücadele süresinde ikinci dönemin (Kontrollü Sosyal Hayat) detaylarını paylaşmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bazı insanların açıklamaları yanlış anladığını ve virüsün bitmeyeceğini dile getirdi.

Bilim Kurulu üyesi: Yanlış bir algı var, virüs bitmeyecek!

Alınan tedbirler gevşetilecek olsa da bireysel tedbirlerin birkaç yıl boyunca uygulanması gerektiğini belirten Prof. Dr Azap salgının “doğal olarak tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğunun” sanıldığını dile getirdi.

Bunun yanlış bir algı olduğunu, alınan tedbirlere göre şekillendiğini belirtiyor. İtalya’da tek bir kuaförün onlarca insanın enfekte olmasına neden olduğunu vurgulayan Azap, gerekli tedbirlerin alınması halinde berberlerin açılmasının büyük sıkıntı yaratmayacağını belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti;

Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın. 100 yılda, 200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz. 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil. Mevsimsel bir grip virüsüne dönüşen, insanlar arasında dolaşan bu virüse alışmak zorundayız. Virüs bitmeyecek, toplumda dolaşmaya devam edecek.

SDN Mehmet Ali Ertunç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here