AİLE HEKİMLERİ HAKLARININ TESLİM EDİLMESİNİ BEKLİYOR

AİLE HEKİMLERİ HAKLARININ TESLİM EDİLMESİNİ BEKLİYOR
Paylaş

SAĞLIK BAKANLIĞI SALGINI BİTİRMEK İÇİN AİLE HEKİMLERİNE GÜVENİYOR ANCAK AİLE HEKİMLERİNİN DE DİYECEKLERİ VAR

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan, “Biontech aşısı için ASM’lerde pilot uygulama başlayacağı yönünde bilgiler aldık. Bu aşılama sürecinden başarıyla çıkılmasında aile hekimlerinin sorunlarının çözülmesi ve hakları olan ek ödemenin verilmesi önem taşımaktadır. Eksiklerimizin tamamlanması verimliliği ve yapılan işin kalitesini, haklarımızın verilmesi moral ve motivasyonumuzu arttıracaktır” dedi.

Dr. Hacı Yusuf Eryazğan sözlerine şöyle devam etti. “Ülkemizi kasıp kavuran Covid19 ekonomik ve sosyal yönden tüm ülkeleri sıkıntıya soktu. Yaklaşık 1,5 yıldır Covid19’dan ötürü büyük ekonomik kayıp oldu ve insanlar yaşamlarını yitirdi. Şu an ülkemizde aşılamanın sadece %15’lerde olduğunu ve 26 milyon kişinin aşılandığını biliyoruz. Sağlık Bakanlığı salgından kurtulmanın ve salgının önüne geçmenin yöntemi olarak aile hekimlerini görüyor ve aile hekimlerini bu konuda çok önemsiyor. Bunun en son örneği Aydın ilinde Biontech aşısının artık aile sağlığı merkezlerinde yapılacağı ile ilgili bir pilot uygulama başlatılmasıdır. Aile Hekimleri ve ASM’ler salgının başından beri sağlık hizmetlerinin temelini oluşturuyor. Yaklaşık 1,5 senedir poliklinik hizmetleri dahil tüm sağlık hizmetlerini üstleniyor. Aynı zamanda Covid19 aşılamalarının %80’i ASM’lerde yapılıyor.”

Sağlık Bakanlığı, salgın sürecinde Aile Hekimlerine güveniyor ancak aile hekimlerinin 10 yıldır süre gelen kronik sorunlarını çözmüş değil diyen Dr. Eryazğan aşağıdaki sorunlara önemle dikkat çekti.

  • Vekâletsiz izin hakkı,
  • Aile sağlığı çalışanı açığı,
  • Cari giderlerdeki %40 kayıp,
  • Meslek hastalığı kabulünde illiyet bağı aranması, şehitlik haklarından faydalanamama,
  • Maaşların erimesi, Aile Hekimlerinin emeklilik özlük hakları ile ilgili sorunlar,
  • Yeni açılan ASM’ler halen kamu binası değil ve halen sorunlu, ASM binalarının fiziksel yetersizliği,
  • Aşı dolaplarının yetersizliği,
  • Ek ödemede üvey evlat muamelesi gibi sorunlar uygulamada verimi istenen düzeyin altında tutuyor.

Aile Hekimleri ek ödeme alamazken şartsız bir şekilde tüm sağlık çalışanlarının ek ödeme aldığına dikkat çeken Dr. Eryazğan, AHEF adına Sağlık Bakanlığı’na açık çağrıda bulundu. “Aile Hekimlerinde salgında güveniyorsunuz ve bu salgını sona erdirmede en çok ihtiyacınız olanların Aile Hekimleri olduğunu düşünüyorsunuz. Ekonomik ve sosyal yönden yıpranan ülkemizin bu süreci aşmasında en çok fayda sağlayacaklar arasında Aile Hekimleri yer alıyor ise 10 yıldır süre gelen sorunlarımızı gelin hep birlikte sona erdirelim. Bu kadar çok sorun ve sıkıntı varken halen illiyet bağı, şehitlik unvanı sağlık çalışanlarının vefat edenlerine verilmemişken bu sorunların hepsini ortadan kaldıralım. Aile Hekimlerinin önünü açalım, aile hekimleri de salgını bitirme noktasında en başarılı sonuç için içleri rahat bir şekilde mücadele versin.”

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın