YouTube’da yabancı dildeki videoları atlamaya son!

YouTube’da yabancı dildeki videoları atlamaya son!
Paylaş

YouTube, yapay zeka teknolojisini kullanarak videolara dublaj eklemeye hazırlanıyor. Böylece platformdaki dil bariyeri ortadan kalkacak.

ChatGPT’nin gösterdiği başarının ardından şirketler yapay zeka yatırımlarını hızlandırdı. Dev teknoloji şirketleri artık kendi platformlarında artık yapay zeka desteği veriyorlar. Bu platformlardan birisi de tabi ki YouTube. YouTube, yapay zeka sistemini oldukça verimli bir şekilde kullanıma sunuyor.

YouTube, yapay zeka destekli dublaj hizmeti sunuyor

YouTube, yapay zeka teknolojisini kullanarak videolara dublaj eklemeye hazırlanıyor. Şirket Perşembe günü VidCon’da yaptığı bir açıklama ile Google’ın Area 120 inkübatöründen yapay destekli bir dublaj hizmeti Aloud’u kullanmaya başlayacaklarını duyurdu.

İçerik üreticilerine videolarına dublaj ekleme konusunda yardımcı olması beklenen sistem, videoyu yazıya dökerek işe başlıyor. Sonrasında hazırlanan taslağı içerik üreticilerine gözden geçirilmek üzere sunan sistem, sonrasında yazıyı çevirip dublaj oluşturuyor.

YouTube, bu sistemi yüzlerce içerik üretici ile test etmeye başladıklarını ve şu anda sınırlı bir dil desteğinin olduğunu belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre Aloud, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerini destekliyor. Yetkililer ilerleyen dönemde dil desteğinin artacağını da ifade etti.

Şirket, önümüzdeki yıllarda bu sistemin çok daha gelişeceği inancında. YouTube’un planları arasında ‘dublajı içerik oluşturucunun sesi ile gerçekleştirme’, ‘daha fazla iyi ifade’ ve ‘dudak senkronizasyonu’ gibi dublajları farklı bir seviyeye çıkaracak özellikler bulunuyor.

YouTube’un sunduğu bu teknoloji yolun henüz başında olmasına ve sınırlı bir dil desteğine sahip olmasına rağmen önemli bir gelecek vadediyor. Giderek artan sayıda içeriğe ev sahipliği yapan YouTube böylelikle dil bariyerini de ortadan kaldırmış olacak.

YouTube tarafından yayınlanan deneme videosunda konuşma dilini ‘Ayarlar’ bölümü ve sonrasında ‘ses parçası’ kısmına tıklayarak değiştirebilirsiniz. Peki siz YouTube’un sunduğu yeni yapay zeka destekli dublaj teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Göüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak shiftdelete.net/GökberkBaycan

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın