32.1 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Buy now

spot_img
Ana SayfaTeknolojiYouTube video kalitesi, bütün dünyada düşecek

YouTube video kalitesi, bütün dünyada düşecek

Corona virüsü (covid-19) salgınından korunmak için evlerinde kalmayı tercih eden insan sayısının artması nedeniyle, son zamanlarda internet trafiği de artmıştı. Avrupa Birliği de, dünyanın en büyük online platformlarından olan YouTube ve Netflix‘den trafiğin sınırlandırılmasını istemişti.

YouTube, geçtiğimiz haftalarda Netflix ile benzer bir karar alarak Avrupa çapında video kalitesini düşüreceklerini açıklamıştı. İnternet trafiğini kontrol altına almaya yönelik bu girişim, kullanıcıların erişimine sınır getirmişti.

Video kalitesi bütün dünyada düşürülecek

YouTube, Avrupa’da bütün videolarını 480p standart kaliteye düşüreceklerini açıklamıştı.

Yeni yapılan bir açıklamada ise, ” Devletlerle ve bağlantı operatörleriyle yakından çalışmaya devam ediyoruz. Bu süreçte, sistem üzerindeki yoğunluğu en aza indirmek için üstümüze düşeni yapıyoruz. Geçen hafta, Avrupa’da geçici olarak bütün videoların kalitesini standart kaliteye düşüreceğimizi belirtmiştik. Krizin küresel çapta olması sebebiyle, bu değişikliği bugünden itibaren dünya çapında uygulamaya başlayacağız.” şeklinde bir ifade kullanıldı.


Benzer bir karar, bugün de Sony tarafından verildi. İnternet kullanımının artması nedeniyle yoğunluğa çözüm bulmak isteyen firma, PlayStation oyun indirme hızını kısmaya karar verdi.

Bu önlemler, istenmeyen bir durum olsa da, yoğunluk göz önüne alındığında şu an için en iyi çözümler olarak görülüyor.

kaynak SDN Ezgi Koca

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Secured By miniOrange