WhatsApp kullanıcılarına kritik Noel uyarısı!

WhatsApp kullanıcılarına kritik Noel uyarısı!
Paylaş

Uzmanlar hack saldırılarının Noel döneminde arttığını belirterek WhatsApp güvenliği konusunda tavsiyelerini paylaştı.

Siber güvenlik uzmanları, WhatsApp kullanıcılarını hesaplarını güvene almaları konusunda uyardı. Çevrim içi ortamda bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen hack saldırılarının Noel döneminde katlanarak arttığını belirtti.

Uzmanlar, WhatsApp hesaplarını kaybetme riskinin Noel döneminde daha fazla olduğunu ifade etti. WhatsApp’ın en güvenli mesajlaşma uygulamalarından biri olduğunu ancak ek önlemler alınmadan tam anlamıyla koruma sağlanamayacağının da altı çizildi. Bu bağlamda siber güvenlik uzmanları, mesajlarımızı güvene almak için ne yapmamız gerektiğini anlattı.

WhatsApp’tan gelen istenmeyen mesajlara şüpheci yaklaşın

Hesabınızı korumanın en etkili yöntemi: Kimden geldiği konusunda fikir sahibi olmadığınız mesajları açmamak. Eğer bir akrabanız veya arkadaşınız size bir şey diyecekse arayabilir. Ancak WhatsApp hesabınızı ele geçirmeye çalışan bir hacker asla sizi aramaz. Sizden istediği eylemi yaptırmak için mesaj yoluyla ulaşacaktır.

Bu nedenle tanımadığınız numaralara dikkat edin. Aynı zamanda arkadaşınızdan gelmiş gibi görünen bağlantı içerikli mesajları da hemen açmayın. Öncelikle gönderen kişiyi telefonla arayıp gerçekten onun gönderip göndermediğini sorun. Böylece hem kendinizi hem de arkadaşınızı sağlama almış olursunuz.

Güvenlik ekibi Pixel Privacy’de çalışan Chris Hauk, The Sun gazetesine verdiği demeçte “Kayıt kodunuzu veya iki adımlı doğrulama PIN’inizi gizli tutun, asla başkalarıyla paylaşmayın” dedi. Akıllı telefonunuzda yüz tanıma veya parmak izi kilidi kullanmanız gerektiğini ifade eden Hauk, ayrıca iki adımlı doğrulama özelliğinin de mutlaka açık tutulmasını söyledi.

WhatsApp hesabınızın yüklü olduğu cihazı her zaman yanınızda bulundurmanız gerektiğini belirten Chris Hauk, “Cihazınızı kilitlemenin yanı sıra bu, başkalarının WhatsApp hesabınızı kullanmasını da engelleyecektir” ifadelerini kullandı.

Ekstra güvenlik için WhatsApp iki adımlı doğrulama nasıl açılır?

WhatsApp mesajlarınıza ve hesabınıza yetkisiz erişimi engellemek için iki adımlı doğrulama yöntemini kullanın. Bu özellik sayesinde, uygulamaya kayıt olurken sizden istenecek 6 haneli PIN kodu belirleyebilirsiniz. Böylece hesabınıza sizin bilginiz dışında girmeye çalışan kişi bu kodu bilmeyeceği için WhatsApp’ınıza erişim sağlayamayacaktır.

İki adımlı doğrulamayı aktif etmek için:

  • WhatsApp ayarlarını açın.
  • Hesap > İki Adımlı Doğrulama bölümüne girin.
  • Etkinleştir butonuna basın.

Ardından kolay hatırlayacağınız bir anahtar ve e-posta adresi belirleyin. İki adımlı doğrulama özelliğini aktif edin. Eğer belirlediğiniz PIN kodunu unutursanız hesabınıza erişmeniz zorlaşabilir. Bu nedenle seçici olmanızda fayda var.

kaynak SDN/FarukDoğan

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın