VİZE KRİZİ…HANGİ ÜLKE TÜRKLERE EN ÇOK RET VERİYOR?

VİZE KRİZİ…HANGİ ÜLKE TÜRKLERE EN ÇOK RET VERİYOR?
Paylaş

Şengen istatistikleri, Türkiye’ye verilen ret oranlarını ortaya koydu

Son aylarda Türkiye’den AB ülkelerine gitmek için Şengen vizesine başvuran birçok kişi ret kararıyla karşılaşıyor. Son açıklanan Şengen istatistikleri, AB ülkelerinin Türkiye’den gelen başvuruları reddetme oranlarını ortaya koydu.

Son dönemde Türkiye’den AB ülkelerine yapılan vize başvurularına gelen ret oranlarının yüksekliği, yeni yayınlanan verilerle de ortaya kondu.

Şengen vizeleriyle ilgili bilgileri derleyen Schengen Statistics’in 2022 verilerine göre, Almanya geçen yıl Türkiye’den gelen vize başvurularının yüzde 40’ını reddetti. Türkiye’deki diplomatik temsilciliklere gelen 120.876 vize başvurusunu inceleyen Almanya, 48 bini aşkın başvuruyu onaylamayarak Türklere en çok vize reddi veren ülke oldu.

Türkiye’den AB ülkelerine yapılan 223.699 başvurudan 174.929’inin kabul edildiği, bunların yüzde 78’inin çok girişli olduğu belirtildi.

Toplamda Türkiye’den yapılan Şengen vize başvurularının yüzde 21,4’ü geçen yıl reddedildi.

Almanya’nın ardından en çok vize başvurusu alan Yunanistan’ın da 164.829 başvurudan yaklaşık 16 binini reddettiği kaydedildi. En çok vize başvurusu alan diğer ülkeler olan Fransa ve Hollanda’nın da toplamda 30 bine yakın vize başvurusunu reddettiği ortaya kondu.

EN AZ VİZE REDDİ VEREN ÜLKELER

Yunanistan, en çok başvuru alan 4 ülke arasında yüzde 9,6 oranla en az vize reddi kararı alan ülke oldu.

Toplamda Türklere en az ret veren ülkeler ise yüzde 7,6 ile Lüksemburg ve yüzde 7,93 ile İtalya oldu.

kaynak sozcu.com.tr

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın