Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan açıklama göre, Turkcell’in en büyük hissesi satın alındı. Satın alımla birlikte, Türkiye Varlık Fonu en büyük Turkcell ortağı oldu. Turkcell tarafındaki hisselerini satan şirketler ise Çukurova Holding ve Telia Company oldu.

Türkiye Varlık Fonu en büyük Turkcell ortağı oldu

Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in ana hissedarları ile yüzde 26.2 oranındaki dolaylı payı almak için anlaştığını duyurdu. İsveçli telekom şirketi Telia Company, Turkcell üzerinde bulunan yüzde 24.02 oranındaki hissesini 530 milyon dolar karşılığında satışa çıkardı.

Telia Company, Turkcell’in yüzde 51 hissesine sahip olan Turkcell Holding şirketinde yüzde 47.1 paya sahip. Turkcell Holding’in geri kalan payları ise Çukurova Holding ve L1 şirketine ait. Çukurova Holding, Turkcell üzerinde sahip olduğu hisse paylarını Ziraat Bankası’ndan aldığı krediye teminat olarak vermişti.

Yapılan açıklamada, “Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler ile TVF, Turkcell’in en büyük hissedarı olacak. Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in yüzde 26.2 oranındaki hisselerini satın alıyor.” denildi.

Türkiye Varlık Fonu ise böylelikle en büyük Turkcell ortağı oldu. Satın alımın ardından, yönetim kurulundaki sayı hakkı da değişiyor. Ortaklık sonucunda, yönetim kurulunda bulunan 9 üyenin 5’i TVF tarafından belirlenecek.

Teli Company, Turkcell üzerinde bulunan yüzde 24.02’lik hisselerinin tamamını 530 milyon dolara satmaya karar verdi. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak tamamen çıkış yapacak. Yönetim kurulundaki 4 üye, Türkiye Varlık Fonu imtiyazı olmaksızın seçilebilecek.

Satın alma işleminin, bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Turkcell’in mevcut temettü politikası ise sürdürülecek.

SDN Gorkem Say

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here