NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu kapılarını herkese açmaya karar verdi. Yılda 2 kez gidilebilen bu yeni uzay otelinin ücretleri belli oldu.

Geçtiğimiz günlerde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için düzenlediği turizm projelerini bir adım ileri taşımaya hazırlandığını söyledi. Önceden ticari kuruluşlar ISS’i yalnızca araştırma amacıyla kullanabiliyordu. Fakat şimdi düşük Dünya yörüngesinde (LEO) kar etmelerine izin verilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu için gecelik 11 bin 250 dolardan başlayan fiyatlar!

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için bir fiyat listesi yayınladı. Bununla birlikte istasyonun yıllık kaynaklarının (astronot zamanı ve kargo kütlesi dahil) yüzde beşini ticari kullanım için ayırdığını söyledi. En ucuz kargo seçeneği ise kilogram başına 3 bin dolar olarak aktarıldı.

Tabii iş yalnızca uzaya bir şeyler göndermekle bitmiyor. Ardından bu nesneyi çöpe atmak için de 3 bin dolar/kg bir ödeme yapılacak. Fakat eğer gezegene yani size geri getirilmesini istiyorsanız, ek olarak 6 bin dolar daha ödemeniz gerekecek.

Buna ek olarak NASA, uzay turistleri için de bir fiyatlandırma belirledi. ISS’e düzenlenecek bu özel astronot misyonları için rejeneratif yaşam desteği ve tuvalete erişimi gibi pek çok kriterin fiyatlara etki ettiği belirtiliyor.

Zira NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu için günlük ücreti 11 bin 250 dolar olarak belirledi. Fakat yiyecek, hava, mürettebat erzakları, sarf malzemeleri, tıbbi kit ve egzersiz ekipmanı gibi farklı hizmet ve araçlara sahip değilseniz bunları da satın alabilirsiniz. Ancak o zaman günlük ücretin 22 bin 500 dolara çıktığını belirtelim.

NASA, ISS içerisinde bulunan Harmony modülündeki ileri yerleştirme portunu özel sektöre sunacağını söylüyor. 2017’de ise farklı bir modül olan Tranquility’ye özel bir hava kilidinin eklenmesine izin verdiğini görmüştük. Fakat bu alan muhtemelen sadece kargo için kullanılacak.

Bununla birlikte, açıklanan ilk plana göre her yıl yalnızca 2 kez bu özel görevden düzenlenecek. Yani gitmek isteyen sivil astronotların ve kargolarını göndermek isteyen şirketlerin bu konuda sıkı bir rekabete girmesi bekleniyor.

kaynak SDN/MertCanAka

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here