Twitter’ın geçen yıl başlattığı ‘devlet destekli hesapları’ etiketleme sisteminin kapsamını bir hayli genişletti. Twitter; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a ‘Türkiye devlet görevlisi’ etiketini verdi.

Twitter’ın geçtiğimiz günlerde ‘Devlete bağlı hesapları tespit etmek için çalışmalarımızı genişletiyoruz’ başlığı adı altında duyurduğu karar ile değişiklik yaptığı ülke sayısını 21’e yükseltmişti.

Türkiye devlet görevlisi etiketi şimdilik 4 kişide 

Alınan kararda yeni sistem ile dışişleri bakanları, kurumsal oluşumlar, büyükelçiler ve resmi sözcüler gibi devlet yetkilileri bir etikete sahip olacağı belirtilmişti. Türkiye devleti görevlisi etiketi alan yetkililer henüz konu ile alakalı bir açıklama yapmadı.

 Twitter geçtiğimiz aylarda ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin’den bazı resmi hesapları ‘etiketlemişti.’ Fakat medya alanında, Rusya ve Çin’in medya kuruluşları ‘devlet destekli’ diye etiketlenirken, BBC, Voice of Amerika, Deutsche Welle gibi batı medya kuruluşları bu etiketlemeden yararlanamamıştı.

Öte yandan alınan bu son karar ile birlikte Twitter’ın ‘devlet destekli bilgi operasyonu yürütmekle’ suçladığı İran, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Türkiye, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Honduras, Ekvador, Mısır ve Küba etiketlenmiş oldu.

kaynak SDN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here