Türkiye, internette geçirdiği süre bakımından birçok dünya ülkesini geride bıraktı. We Are Social/Hootsuite tarafından paylaşılan bilgilerde, dünyadaki internette geçen süre ortalamasının günlük 6 saat 43 dakika olduğu belirtildi.

Türkiye, yoğun internet kullanımıyla birçok ülke arasında kendisini gösterdi. Dünya nüfusuna bakıldığında da büyük bölümümün internet kullandığı belirlendi. Rapora göre dünyadaki 7.8 milyar kişinin 4.57 milyarı internet kullanıyor.

Türkiye, internette geçirdiği süre ile şaşırttı

We Are Social/Hootsuite tarafından hazırlanan Digital 2020 raporu belli oldu. Rapordaki verilere göre dünya genelindeki sosyal medya kullanıcısı yüzde 8 oranınından fazla arttı. Kullanıcı sayısı ise 3.81 milyara yükseldi. Sosyal medya kullanımı, dünya genelinde yüzde 49 oranında olduğu belirtildi. Bu yıl sonuna kadar da bu oranın yüzde 50 olarak, dünyanın yarısının sosyal medya kullanmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye, internette geçirdiği süre ile dikkat çeken ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre Türkiye’de günlük internette geçen süre ortalama 7 saat 29 dakika oldu. Bu ortalama, 4 saat 22 dakika olan Japonya’nın önünde, 9 saat 45 dakika olan Filipinler’in gerisinde seyrediyor.

Ayrıca Türkiye nüfusunun yüzde 75.3’ünün internet kullandığı da belirtildi. Bu da 62.7 milyon kişi anlamına geliyor. Erkeklerde internet kullanım oranının yüzde 81.8 ve kadınlarda yüzde 68.9 olduğu belirtildi. Son 10 yılın istatistiklerine bakıldığında da her yıl kullanımda artış görülüyor.

Sosyal medya platformlarına bakıldığında da Facebook’un Türkiye’de 37 milyon, Twitter’ın ise 38 milyon kullanıcısı bulunuyor. Diğer platformlardan Instagram 38 milyon, Snapchat 7.7 milyon ve Netflix’in 1.5 milyon kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’de günlük ortalama 2 saat 51 dakika sosyal medyada geçiyor. Dünya ortalaması ise 2 saat 51 dakika seviyesinde.

Türkiye’deki 16-64 yaş arası internet kullanıcısı incelendiğinde yüzde 93’ünün video izlediği, yüzde 72’sinin müzik dinlediği, yüzde 45’inin vLog izlediği ve yüzde 35’inin podcast dinlediği belirtildi.

SDN Hasan Burus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here