Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in direkt olarak katılım sağladığı Eti Maden Tesisleri‘ndeki lityum karbonat üretim tesisinin açılışı Eskişehir‘de gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk lityum üretim tesisi açıldı.

Lityum üretim tesisinin yıllık kapasitesi 600 ton olması planlanıyor

İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretilmesi beklenen tesiste ilerleyen zamanlarda tesisin kapasitesinin daha sonra artmasıyla beraber yıllık 600 ton lityum üretilmesi planlanıyor. Lityum bor madeninin işlenmesinin ardından ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda lityum geri dönüşüm de sağlıyor.

Lityumun kullanım alanlarından kısaca bahsedecek olursak; Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta olmak üzere ve bütün elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, baz istasyonların, hibrit otomobillerin elektrikli otomobillerin bataryalarında ve elektrikle çalışan cihazların pillerin üretiminde katkı sağlayacak. Türkiye’de ilk defa yerli olarak bordan üretilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tesisimizin tam kapasite devreye girmesiyle halihazırda tamamını ithal ettiğimiz lityum ihtiyacımızın inşallah yarıdan fazlasını karşılamış olacağız. Yerli lityum üretimi, yüksek teknoloji gerektiren ürünlerdeki yerlilik oranının da artmasını sağlayacaktır” dedi.

kaynak SDN Hüseyin Ceylan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here