Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranı düşük olsa da, son yıllarda yapılan yatırımlar ile bu alana daha fazla odaklanılıyor. Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikası ile bu konuda büyük bir adım atılacak.

Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikası!

Kalyon Holding yatırımıyla kurulan Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisi, Ağustos ayında devreye girecek. Yüzde 70’in üstünde yerlilik oranıyla kurulacak 1000 megavatlık Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin panelleri bu fabrikada üretilecek.

Karapınar Güneş Enerji Santrali faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payı yüzde 20 artacak. Kurulum süreci bitme noktasına gelen güneş paneli üretim tesisi için 400 milyon dolar yatırım yapıldığını açıklayan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu açıklamalarında şu sözlere yer verdi;

“Karapınar Güneş Enerji Santrali için ise yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacağız. İki tesis için toplamda 1,4 milyar dolarlık yatırım yapmış olacağız. Güneş paneli üretim fabrikasında Ar-Ge merkezi kuracağız ve yaklaşık 100 mühendis görev alarak milli teknoloji üretiminde önemli rol oynayacak. Tesisin tamamında ise 1400 kişiye istihdam sağlanmış olacak.”

Türkiye’nin 10 yıl içinde güneş enerjisinde 10 bin megavat kapasite artırma kararı aldığını hatırlatan Kalyoncu, 1000 megavatlık güce sahip yenilebilir enerji santraliyle her yıl 1,5 milyon ton karbondioksit salımının engelleneceğini belirtiyor.

SDN Mehmet Ali Ertunç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here