Dünyanın en seçkin bilim akademisi olan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim kadını Prof. Dr. İvet Bahar oldu. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölüm Kurucu Başkanı olan Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor.

NAS Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim kadını: Prof. Dr. İvet Bahar

190 Nobel ödülüne sahip, toplamda 2.900 üyesi bulunan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi (NAS), ilaç tasarımları üzerine çalışmalar yürüten Prof. Dr. İvet Bahar‘ı Akademi kadrosuna dahil etti. Böylece 157 yıl önce kurulan NAS Akademisi’ne seçilen ilk Türk bilim kadını oldu.

Geçtiğimiz hafta başında Akademi’ye seçildiğini öğrenen Prof. Dr. İvet Bahar, dünyaya Türk kadınlarının gücünü bir kez daha gösteren bu önemli gelişme hakkında DHA’ya açıklamalarda bulundu. İvet Bahar, “Bu seçim aslında şimdiye dek yürüttüğüm araştırmaların saygın bir bilim kurumu tarafından kabul görmesi anlamına geliyor. Bu da benim ve ülkem adına çok gurur verici bir şey tabii.” açıklamasında bulundu.

Peki İvet Bahar kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki 15 yıllık kariyerini 2001 yılında ABD’ye taşıyan İvet Bahar, burada Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’de kurucusu ve başkanı olduğu Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi bölümünde olarak kariyerine devam ediyor.

İvet Bahar aynı zamanda biyolojik bilimler ve ilaç tasarımları alanlarında çalışmalar yürüten Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH)’ın iki farklı merkezinde de başkanlık görevini yürütüyor. Ayrıca Pittsburgh Üniversitesi İlaç Tasarım bölümünde de başkan yardımcılığı görevi bulunuyor.

Dünyanın en önemli ve seçkin bilim akademisine kabul edilen Türk bilim insanları sayısı İvet Bahar ile birlikte beşe çıkmış oldu. Daha önce 2005 yılında Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, MIT Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu, Jeofizik Mühendisi Celal Şengör ve Antropolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan NAS Akademisi’nde yer alan diğer Türk bilim insanları olarak görevlerini sürdürüyor.

SDN Yiğit Can Polat