Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı teknolojik silahlar!

Genel olarak bakıldığında bu videoda değindiğimiz teknolojiler bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünebilir. Ancak bu bahsettiğimiz teknolojiler Türk askeri tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Savunma ve taarruzda avantaj sağlayan bu teknolojiler ülkemiz adına da çok önemli. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler!

ASYA

İlk teknolojiye bakacak olursak burada Aselsan tarafından geliştirilen Asya teknolojisiyle karşılaşıyoruz. Türk askerinin fiziksel kabiliyetini arttırmak amaçlı üretilen bu iskelet sistemi ağır yük kaldırma, hızlı koşma ve tırmanmayı kolay hale getiriyor. Bu sistemin vermiş olduğu avantajlar ile daha az yorularak daha fazla göreve katılınabiliyor.

SAPAN

Bir diğer teknolojiye baktığımız zaman burada Sapan ile karşılaşıyoruz. TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve ilk milli elektro manyetik silah olarak tarihe geçen Sapan, sadece enerji kullanarak barutsuz mermi atabiliyor. Enerji ile yapılan atışlarda sesin 10 katı hızda hedefe ulaşabiliyor. Genel olarak baktığımızda bu teknolojiyi üretebilen dünyada sadece 2 firma bulunuyor. Bunlardan birinin Türk olabilmesi fazlasıyla gurur verici.

TORK

Deniz üzerinde güçlü olabilmek her ülkenin istediği bir durum. İşte bu doğrultuda geliştirilen Tork teknolojisi ile burada karşılaşıyoruz. Bu teknolojiye detaylı bakacak olursak Aselsan tarafından üretilen bu savunma silahı su altından gelebilecek en büyük tehditleri anında tespit edip yok edebiliyor. Denizaltı ve gemilerde kullanılan bu savunma silahı deniz gücü ve savunma adına oldukça önemli. Özellikle Akdeniz bölgesinde yaşanan son  olaylardan sonra savunma ülkemiz adına daha da önemli hale geldi.

BAYRAKTAR TB-2

Listemizin 4. sırasında yüksek irtifalarda muhteşem performans sunan Bayraktar TB-2 yer alıyor. Havadaki gözümüz olan Bayraktar TB-2, 25 saat havada kalma süresine sahip.

Anlık olarak görüntü aktarımı ve görüntü arşivleme özelliklerine sahip olan Bayraktar TB-2 , 27 bin feet yüksekliğe kadar çıkabiliyor. 12 metre kanat genişliğine sahip olan bu hava aracı hareket etme konusunda da fazlasıyla avantajlı.

ALTAY TANKI

Altay Türkiye’nin ilk yerli ve milli tank projesi olarak karşımıza çıkıyor. Altay, NATO ve BM gibi uluslararası örgütlerin de standartlarına göre üretiliyor. Belli başlı standartları bu teknolojinin karşılayabilmesi oldukça önemli. 4 kişilik mürettebat bulundurabilen bu Tank BMC ve Aselsan’ın destekleriyle geliştirildi.

ATAK HELİKOPTERİ

Taarruz ve keşif helikopteri olarak karşımıza çıkan Atak, 1995 yılından bu yana mühendisler tarafından geliştiriliyor. Bu geliştirmeler sonrası Aselsan, Agusta Westland ve Tusaş tarafından üretilen ilk model 2009’da sahaya çıktı. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olan bu helikopter zorlu koşullar için kendini öne çıkartıyor.  Manevra gücünün bu denli yüksek olmasının sebebi her biri 1.292 beygir gücünde olan iki güçlü motorun bu helikopterde bulunması.

KAMİKAZE

Bu elektronik silaha baktığımızda ülkemiz adına çok önemli bir ürün ile karşılaşıyoruz. Yakın zamanda ülkemizin envanterine eklenen bu silah özellikleriyle dikkat çekiyor.

Kamikaze kargu görüntüleme teknolojisiyle Türk askeri tarafından kullanılıyor.  Keşif ve gözetlemenin yanı sıra tespit ettiği hedeflere karşı iniş de yapabilen bu teknolojik silah, iniş sırasında kendini patlatarak imha edebiliyor. Türk askeri için oldukça önemli bir göreve sahip olan Kamikaze Kargu’nun yurt dışına satışları da yapılıyor.

kaynak SDN Enes Değirmenci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here