Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sosyal medya düzene sokulmalı” çağrısı sonrasında, sosyal medya platformlarına düzenleme geleceği belirtilmiş. Sonrasında, sosyal medya komisyonunun kurulması da kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda AK parti grubu tarafından hazırlanan sosyal medya düzenlemesi teklifi, Cumhurbaşkanına sunuldu.

Düzenleme, toplamda 11 maddeden oluşuyor.

Sosyal medya düzenlemesi için detaylar belli oldu

Meclisin de tatile girmesi yaklaşırken, son düzenlemeler Cumhurbaşkanına sunulmaya çalışıldı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanının sosyal medya için düzenleme fikrini açıklamasından sonra, konuyla ilgili komisyon kurulacağı da açıklanmıştı. MHP‘ye de gönderilen düzenleme, toplamda 11 maddeden oluşuyor.

Bu hafta meclis başkanına sunulacak teklif ile, gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal medya kullanıcısının internet trafik bant genişliği ilk etapta yüzde 50, sonraki etapta yüzde 95 oranında daraltılacak. Buna ek olarak sosyal medya şirketleri, verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen şirketlere de para cezası verilebilecek.

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de günlük bir milyondan fazla kullanıcı erişimine sahip sosyal medya şirketleri, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bu yükümlülüğü yerine getirmeye sosyal medya şirketinin ilk etapta yüzde 50, ikinci etapta ise yüzde 95 olmak üzere bant genişliği daraltılacak.

Sosyal medyayı kullanan kişiler, şirketlere sosyal medya içeriklerinin kaldırılması veya erişim engelinin getirilmesi için başvuruda bulunabilecek. Bu başvurulara, belirlenen saat içerisinde olumlu veya olumsuz yanıt verilmek zorunda. Başvuruları yanıtsız bırakan şirketlere ise para cezası verilebilecek.

SDN Görkem Say

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here