RTÜK, televizyon programlarındaki konuklara ilişkin ‘uyarı’ niteliğinde bir açıklama yayımladı. Açıklamada, programlara çıkan kişilerin yeterince uzman olmadıkları ve her konu hakkında konuşarak toplumu yanlış bilgilendirdiği ifade edilerek, konuk olarak programlara çağırılacak kişilerin hassasiyetle seçilmesi gerektiği belirtildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “Yayınlardaki program konuklarına dair önemli duyuru” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, programlara çağırılan kişilerin uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve her konu hakkında yorum yaptıkları belirtildi.

“Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlar tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikâyet başvurusu yapılmaktadır” denilen açıklamada, yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara ‘müeyyide uygulanması durumunun’ da söz konusu olabileceği hatırlatıldı.

RTÜK’ün açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

‘HANGİ KONU VARSA YORUM YAPIYORLAR’

“Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir.

Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir. Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlar tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikayet başvurusu yapılmaktadır. Programlara katılan konukların kendi popülerliğini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir.

‘MAKSADINI AŞAN SÖYLEMLER KULLANIYORLAR’

Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. Amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir.

‘AZAMİ HASSASİYET GÖSTERİLMELİ’

Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetlerin gösterilmesi gerekmektedir.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.”

kaynak birgun.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here