Popüler alışveriş platformuna soruşturma açıldı!

Popüler alışveriş platformuna soruşturma açıldı!
Paylaş

Rekabet Kurumu, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından Çiçeksepeti için soruşturma başlattı. İşte nedeni…

Rekabet Kurumu, rekabete aykırı davranışlarda bulunun teknoloji şirketlerini yakından takip etmeye devam ediyor. Bu kapsamda kurum, kısa süre önce ise önde gelen e-ticaret platformlarından Çiçeksepeti’ne soruşturma başlattı. İşte ayrıntılar…

Rekabet Kurumu, Çiçeksepeti’ne soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile Çiçeksepeti’nin hizmetlerini üçüncü taraflara kapatması ve kendi bayileri lehine davranışlarda bulunmak suretiyle açılan önaraştırmanın karara bağlandığını duyurdu.

Rekabet Kurumu, önaraştırmada elde edilen bilgiler, belgeler ve yapılan tespitleri müzakere ettiklerini, bunun sonucunda Çiçeksepeti İnternet Hizmetleri AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Bu soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağı ise bilinmiyor. Rekabet Kurumu’nun ilgili açıklaması şu şekilde;

Çiçeksepeti İnternet Hizmetleri AŞ’nin platform hizmetlerini üçüncü taraflara kapatmak ve kendi bayileri lehine davranışlarda bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddialarına yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. 

Önaraştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri 11.01.2024 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Çiçeksepeti İnternet Hizmetleri AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 24-03/23-M sayı ile karar vermiştir.