Peş peşe depremlerin ardından Naci Görür uyardı: Tehlikeli bir yer, hazırlıklı olmak lazım

Peş peşe depremlerin ardından Naci Görür uyardı: Tehlikeli bir yer, hazırlıklı olmak lazım
Paylaş

Burdur’da art arda meydana gelen depremler hakkında görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Naci Görür, “Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak lazım” dedi.

Sözcü’nün aktardığına göre Burdur’da dün sabah saatlerinde Bucak ilçesi merkezli meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremin ardından akşam saatlerine kadar en büyüğü 3.1 olan artçı depremler devam etti. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür de bölgedeki hareketlilikle ilgili görüşlerini paylaştı.

“BURDUR ÇEVRESİ HAREKETLİ”

“Burdur çevresi hareketli” diyen Görür, “Akyayla’da 4,2 ve daha sonra da Kestel ve Kapaklı’da daha küçük ve muhtemelen artçı olan depremler oldu. Bu depremler Fethiye-Burdur Fay Zonunun D-GD’daki graben sistemi içerisinde” bilgisini verdi.

“TEHLİKELİ BİR YERDİR”

1914 yılında Burdur’da meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremle ilgili de bilgilendirmede bulunan Görür, şunları söyledi:

 Bugünkü deprem de o yörede olduğu için kısa bir bilgi vereceğim. 1914 depremi Fethiye-Burdur Fay zonunda oldu. Büyüklüğü 7,0’diydi. Yörede kimi yerler depremi IX şiddetinde hissetti. Burdur ve Isparta’da. büyük hasar olmuş, toplam 2 bin 344 insan ölmüş, 17 bin ev yıkılmıştır. Görüldüğü gibi Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak lazım.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın