32.1 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 2, 2021

Buy now

spot_img
Ana SayfaGüncelNormalleşme açıklaması, LGS tarihi değişti!

Normalleşme açıklaması, LGS tarihi değişti!

Normalleşme açıklaması Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geldi. Bugün telekonferans aracılığıyla düzenlenen toplantı sonrasında yapılan açıklamada birçok normalleştirme adımı bulunuyor. Kabine LGS tarihi için de önemli bir karar almış durumda.

Ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkabilme imkanı getirildi. Ancak bu sokağa çıkma da bazı sınırlamalar ve belirli günler içinde gerçekleşecek. Kısıtlamalarda esnetmeler mayıs, haziran ve temmuz ayları sürecinde gerçekleşecek.

Beklenen normalleşme açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni dönem için “Normale döneceğiz ama bu yeni bir normal olmayacak.” dedi. Bugün telekonferans ile düzenlenen Cumhurbaşkanlığı kabinesinde corona virüsü salgınına karşı alınan tedbirler masaya yatırıldı. Alınan tedbirlerde öncelik olarak sosyal mesafe, hijyen, maske kullanımı ve kalabalık ortamların bulunmaması bulunuyordu. Bu konular hakkında bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarından öneriler alındı.

Şehir giriş çıkış yasağı 7 il için sona erdirildi. Bu şehirler Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla oldu. Her hafta şehirler için değerlendirme yapılacak. Diğer şehirler için 15 gün süreyle şehir giriş çıkış yasağının uzatılması kararlaştırıldı.

En büyük ihtiyaç haline gelen berber ve kuaförler için açılma kararı geldi. Ancak bu dükkanlarda kabine tarafından belirlenen tedbirler uygulanacak. Bu tedbirler sağlık ve randevulu sistem olacak. Berber, kuaför ve güzellik merkezleri 11 Mayıs tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Milyonlarca öğrencinin beklediği LGS tarihi için de değişiklik kararı alındı. Sınav tarihini daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı 7 Haziran 2020 olarak duyurmuştu. Yeni tarih ise 20 Haziran oldu. YKS tarihi ise 27 – 28 Haziran oldu. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvimine dönüş yapabilecek.

Maske satışına tekrardan izin verilmesi planlanıyor. Maskeler için üst fiyat belirmesi yapılarak, yüksek fiyatın önüne geçilecek. Maske satışı vatandaşların kolayca satın alabileceği yerlerde olacak.

Uzun süre gündemde olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması için de hafifletme uygulamasına gidiliyor. Alınan karar doğrultusunda 65 yaş altına özel 4 saat süreyle yürüme mesafesine çıkabilecek. İlk düzenleme Pazar 11.00 ve 15.00 arasında 65 yaş ve üzerine yapılacak.

0-14 yaş aralığı ise 6 Mayıs Çarşamba 11.00 – 15.00 arasında dışarıda olabilecek. 15-20 yaş aralığı ise 15 Mayıs Cuma 11.00 – 15.00 arasında dışarıda olacak. Her üç yaş grubu da eve yürüyüş mesafesinde dışarıya çıkabiliyor olacak.

Kurallara uyulması şartıyla alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren açılacak

SDN Hasan Burus

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Secured By miniOrange