Yerli işletim sistemi Pardus için güzel haberler gelmeye devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı ile HAVELSAN arasında Pardus Göç, Bakım ve İdame Hizmeti Projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Pardus için harekete geçti!

Yerli işletim sistemimiz Pardus’un devlet kurumlarındaki kullanım alanı genişliyor. Milli Savunma Bakanlığı, Pardus’un kullanım alanını genişleteceğini açıkladı. 

AA’nın paylaştığı bilgilere göre, düzenlenen törende MSB ile HAVELSAN arasında Pardus Göç, Bakım ve İdame Hizmeti Projesi kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

İmzalanan protokol, MSB ile HAVELSAN arasında yerli ve milli yazılımların kullanılması, e-Dönüşüm, e-Devlet uygulamaları, Ar-Ge, bilgi ve iletişim  teknolojileri konularında koordineli çalışılması ve iş birliği yapılması esaslarını belirliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nda 2009 yılından bu yana iç ağda terminal sunucu altyapısında Pardus ve açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanılıyor. Projede, veri merkezi içinde açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanılacak. Bu kapsamda HAVELSAN tarafından Pardus güncelleme, yaygınlaştırma ve sunucu sistemlerinin güncellenmesi ve siber güvenlik hizmetleri verilecek. Söz konusu proje sonucunda sadece merkezden yönetim sağlanacak ve tüm sistemler güncel hale getirilecek.

İlgili Pardus makinelerini yönetebilmek için 19 Mayıs 2020‘de 1.0 sürümü duyurulan Liman Merkezi Yönetim Sistemi yazılımı kullanılacak. Bu yazılımla PARDUS ve GNU/Linux tabanlı istemci ve sunucuların uzaktan yönetilebilmesi sağlanacak.

kaynak SDN Yiğit Can Polat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here