Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta seçim için hazır. 14 Mayıs seçimleri için Meta Seçim Operasyon Merkezi kuruldu. İşte detaylar

Türkiye’nin kaderini belirleyecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine az bir zaman kaldı. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçim için devlet kurumları hazırlıklarını yaparken sosyal medya platformlarında da hazırlıklar fark edildi. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, seçim için bir “Seçim Operasyon Merkezi” kurdu. İşte Meta ve Seçim Operasyon Merkezi hakkındaki detaylar…

Meta Seçim Operasyon Merkezi kuruldu!

Maalesef ülkemizde özellikle deprem, seçim gibi özel durumlarda yalan haber ve ihbarların nasıl yayıldığını hepimiz gördük. 6 Şubat depremi ardından ilgi çekmek isteyen bazı kötü niyetli insanlar sahte ihbarlar ve enkaz haberleri ile Twitter, Instagram gibi deprem zamanında haberleşme adına sıkça kullanılan uygulamalarda yalan bilgiler paylaşmıştı. Aynı durumun seçim zamanı da yaşanması oldukça muhtemel.

İşte bu tarz yalan ve kirli bilgi akışını önlemek isteyen Meta, 14 Mayıs seçimleri için Seçim Operasyon Merkezi’ni kurdu. Seçim güvenliği ve halk arasında yalan bilgilerle propagandalar yapmak isteyen kötü niyetli kişilere karşı alınan bu önlemler sayesinde Yüksek Seçim Kurulu ve kolluk kuvvetlerinin iş yükü hafifleyecek.

Seçim Operasyon Merkezi görevleri neler?

Şirket tarafından yapılan açıklama incelendiğinde Seçim Operasyon Merkezi’nin tüm görev ve yetkileri aslında anlaşılabiliyor. Merkez Facebook, Instagram gönderileri ve WhatsApp mesajlarını düzenli periyodlar ile kontrol edecek. Ve burada paylaşılanları dikkate alarak zararlı içerikleri önleyecek. Bir nevi yapılan bu çalışma ile sosyal medyanın sorumluluğu Meta’ya ait olacak.

Meta’dan gelen tam açıklama ise şu şekilde:

bunu yaparken güvende olmalarını istiyoruz. Topluluk Standartlarımız, Facebook ve Instagram’da hangi içeriklere izin verilip verilmediğini herkese açık bir şekilde belirtiyor ve seçimlerle ilgili birçok alanı kapsıyor. Bunlar arasında taciz ve şiddete teşvik politikalarının yanı sıra etnik köken veya din gibi konularda insanlara yönelik saldırıları yasaklayan ayrıntılı nefret söylemi politikaları da yer alıyor. Bu kuralları ihlal eden içerikleri tespit ettiğimiz anda kaldırıyoruz. Seçim günü yaklaştıkça, potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etmeye ve hızlı bir şekilde aksiyon almaya odaklanan Türkiye Seçim Operasyon Merkezini etkinleştireceğiz. Meta’nın geniş çaplı bu girişimi, şirketimizin farklı departmanlarında çalışan mühendis, hukukçu, araştırmacı ve analiz uzmanlarını bir araya getirecek.

Yapılan açıklamadaki diğer detaylara bakıldığında kurulacak olan merkezde birçok uzmanın bir araya geleceği görülüyor. Sosyal medya uzmanları, mühendisler, hukukçular, analiz ve siyaset uzmanları bir araya gelerek gerekli olan çalışmaları yürütecekler. Bu sayede belirli bir paylaşım hakkında direkt fikir sahibi olunarak onun zararlı veya zararsız mı olduğu tespit edilebilecek.

kaynak SDN/YakupKaanOrman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin