Messenger’a yıllardır beklenen özellik geliyor!

Messenger’a yıllardır beklenen özellik geliyor!
Paylaş

Yüz milyonlarca insanın aktif olarak kullandığı Messenger, 6 yıldır beklenen özelliği nihayet yayınlayacak.

Kullandığımız pek çok iletişim uygulamasında uçtan uca şifreleme özelliği olsa da Messenger’da şaşırtıcı şekilde bu özelliği görmüyorduk. Messenger ile aynı çatı altında gelişen WhatsApp, bu özelliği çok uzun zamandır sunuyor olsa da Facebook’un Messenger servisinde bu özelliğin olmaması kullanıcıları tedirgin etmekteydi.

Konuşmaların sadece gönderici ve alıcı tarafından görülebilmesini sağlayan uçtan uca şifreleme için beklenen tarih geldi.

Messenger’a uçtan uca şifreleme geliyor

Platforma uçtan uca şifrelemenin eklenmesi ilk olarak 2016 yılında gündeme gelmişti. Şirket, düzenlediği etkinlikte bu özelliğin geleceği mesajını vermişti. Ancak aradan geçen 6 yılın sonunda bir gelişme ile karşılaşabiliyoruz. Messenger’a yıllardır beklenen özelliğin gelmiyor oluşu üzücü olsa da nihayet bu açık tamamlanıyor. Bir süredir küçük bir kullanıcı kitlesinin test ettiği özellik, önümüzdeki birkaç gün içinde herkese açık hale gelecek.

Uçtan uca şifrelemeye dahil olan tek şey mesajlar olmayacak, çıkartmalar ve GIF’ler de bu özelliğe dahil. Konuşmaların son derece gizli kalabilmesi için bu ikili eksik edilmemiş.

Uçtan uca şifreleme nasıl çalışıyor?

Messenger’da bugüne kadar gönderdiğiniz mesajlar, kötü niyetli kişilerin ağınıza sızmasıyla görüntülenebiliyordu. Bu da sizde kalmasını istediğiniz pek çok şeyi başkalarının görmesi anlamına geliyordu. Uçtan uca şifreleme ile mesajlarınız yazdığınız gibi değil, bir şifre gibi karmaşık şekilde gönderiliyor. Ardından alıcı tarafın uygulamasında bu kod, bir algoritmaya göre çözülüp gösteriliyor.

Bu süreç zarfında hiçbir şey fark etmiyor olsanız da aslında gizliliğinize olan katkı büyük. Messenger’da uçtan uca şifreleme aktif hale geldiğinde internet sağlayıcınız dahil kimse tarafından mesajlarınız görüntülenemiyor olacak.

kaynak SDN/EmreÖzdoğan

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın