Milli Eğitim Bakanlığı, ihtiyaç sahibi öğrenciler için ücretsiz tablet başvuruları ve dağıtımının başladığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, son dakika açıklaması yaparak ücretsiz tablet hakkında merak edilenleri yanıtladı. Evlerinde bilgisayar ve tablet bulunmayan 500 bin öğrenciye devlet tarafından tablet verilecek. İşte MEB 500 bin ücretsiz tablet kampanyasına başvuru yapmak için gerekli olan şartlar.

MEB’den açıklama: Ücretsiz tablet başvuruları başladı

Uzaktan eğitim sürecinde önemli ihtiyaçlardan birisi tablet ve bilgisayar oldu. Öğrencilerin çoğu uzaktan eğitim için tablet ya da bilgisayar arayışında ancak buna durumu el vermeyen aileler ve öğrenciler de bulunuyor. Bu durumu iyileştirmek için pek çok kurumun topladığı miktarlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın tablet bilgisayar dağıtımı yapabilmesi için bakanlık bünyesine aktarıldı. Peki, tablet başvurusu nasıl olacak?

Konuyla ilgili Ziya Selçuk, ”Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için hazırlanan dağıtım stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren öğrencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye başlanacak. Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir önceliklendirme yapıldı. Cihazların dağıtım süreci, İl Milli Eğitim Müdürlüklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak. Ayrıca yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle hareket edilecek. Tabletlerde öğrencilerin EBA ve canlı dersler için kullanacakları internetin, Bakanlık tarafından temin edilmesi hazırlıkları da sürüyor. Ücretsiz tablet başvuru hakkında ailelerin ikamet ettikleri adresin bağlı olduğu belediyeye başvurması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

kaynak SDN Yiğit Can Polat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here