Kel kalmak istemiyorsanız sakın içmeyin! Bu içecekler saç dökülmesine neden oluyor

Kel kalmak istemiyorsanız sakın içmeyin! Bu içecekler saç dökülmesine neden oluyor
Paylaş

Neredeyse herkesin sık sık tükettiği bu içecekler kel kalma riskini yüzde 60 oranında artırıyor. Uzmanların da uyardığı bu içecekleri hayatınızdan çıkarın.

Günlük hayatta iş stresinin çok fazla olduğu durumlarda saç dökülme oranları da arıyor. Buna ek olarak beslenme düzeni ve mevsimsel geçiş dönemleri de saç dökülmesine etken oluyor.

Erkeklerin yarısı saçlarını 50 yaşına kadar kaybediyor. Kel olan kişilerin yüzde 25’i ise saç dökülmesi belirtilerinin 21 yaşından önce görüyor. Bazı durumlarda saç dökülmeleri genetik olabiliyor.

Bu durumların yanı sıra severek tüketilen içecekler büyük oranda kelliğe sebep oluyor. Hem sağlığa hem de saçlara zararları çok büyük.

Bilim adamları tarafından yürütülen bir araştırmaya göre bazı içecekleri içen erkeklerin kel kalma olasılığı artıyor. Günde sadece bir defa içmek bile kel kalma riskini artırıyor.

Peki günde bir defa bile içildiği zaman saç dökülmesini yüzde 60 oranda artıran bu içecekler hangileri?

Kelliğe yol açan içecekler

Araştırmacılar, fazla şekerin insülin direncine yol açtığını ve kan akışını etkilediğini, bu nedenle saç köklerinin zayıfladığını belirtti.

Yapılan araştırmalar sonucunda kola, gazlı içecekler, tatlandırılmış meyve suları ve enerji içecekleri gibi ürünlerin saç dökülmesinin baş suçlusu olduğunu söyleniyor.

Aynı zamanda, şekerli ve kızarmış yiyeceklerin de kel kalma olasılığını artırdığını ifade edildi. Ayrıca saç dökülmesinin yanı sıra şekerli içecek tüketenlerde depresyon ve anksiyetenin daha çok görüldüğü belirlendi.

Araştırmacılar, günde üç gazlı içecek tüketenlerin yaklaşık yüzde 25 daha fazla depresyon riskine sahip olduğunu belirtti.

kaynak ensonhaber.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın