Kadına iş de yok aş da yok!

Kadına iş de yok aş da yok!
Paylaş

Türkiye nüfusunun yüzde 49’unu kadınlar oluşturuyor. 42 milyon 575 bin 441 kadın var. Türkiye’de işgücüne dahil olmayan 29 milyon 937 bin kişi var, bunun 20 milyon 927 bini kadınlardan oluşuyor. 9 milyon 663 bin kadın ev işiyle meşgul olduğu için işgücüne dahil olmuyor.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç ‘ın haberine göre Ülkemizde 10 kadından üçü güvencesiz çalışıyor. Eşit işe eşit ücret yok. Erkekler kadınlara göre yüzde 21 fazla kazanıyor. TÜİK ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğinde yayımlanan “Cinsiyete Dayalı Ücret Farkının Ölçümü Türkiye Uygulaması Raporu”na göre 25-50 yaş grubundaki ücretli çalışanlar içinde ebeveyn olanların oranı kadınlarda yüzde 33 iken erkeklerde yüzde 70. Çocuğu olan ve olmayan kadınlar arasındaki ücret farkı yüzde 11, annelerin ortanca ücret düzeyi babalar ile kıyaslandığındaysa ücret farkı yüzde 19 düzeyinde. 

DEPREMZEDENİN ÖDENEK SIKINTISI

DİSK/GENEL-İŞ’in hazırladığı Kadın Emeği raporuna göre deprem bölgesinde istihdamın 1 milyon 987 bini erkeklerden, 695 bini ise kadınlardan oluştu. Kadın istihdamı içinde yer alan kadınların da yüzde 52’sinin kayıtdışı çalıştırıldığı belirtildi. Bu kayıtdışılıktan ötürü deprem bölgesinde çalışan her iki kadından biri 22 Şubat 2023 tarihinde açıklanan işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği gibi yardımlardan yararlanamayacak.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın